A A+ A++

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało ważny komunikat dotyczący bezpieczeństwa smartfonów. To praktyczne wskazówki jak bezpiecznie korzystać z urządzenia i nie narazić się na straty finansowe.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Smartfon w dzisiejszych czasach nie jest już „tylko” urządzeniem do dzwonienia. Stał się on naszym osobistym centrum komunikacyjnym, źródłem rozrywki, biblioteką wiedzy, trackerem fitness, a nawet naszym systemem nawigacji. Możemy go zdefiniować jako nasze osobiste „centrum zarządzania życiem”. Ale jak możemy zapewnić bezpieczeństwo naszego telefonu i związanych z nim danych? Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Na zdjęciu widać osobę korzystającą ze smartfona.

Najważniejsze jest, aby zawsze korzystać z odpowiednich środków zabezpieczających, które uniemożliwią dostęp do naszego urządzenia osobom trzecim, nawet jeśli ktoś zdobędzie nasz telefon. Dlatego warto skorzystać z opcji automatycznego blokowania ekranu, np. za pomocą kodu PIN, hasła lub ustawień biometrycznych.

Jako użytkownicy powinniśmy dbać o nasz telefon i wszystkie przechowywane na nim dane. To obejmuje zapewnienie ich bezpieczeństwa w przypadku kradzieży, uszkodzenia lub utraty urządzenia. Dlatego zaleca się tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich w miejscu zewnętrznym, np. w chmurze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie gov.pl.

Jeśli zgubisz swój smartfon lub podejrzewasz, że został skradziony, możesz skorzystać z funkcji „Znajdź mój telefon”. Sprawdź, jak ją aktywować na swoim urządzeniu i jak z niej skorzystać w razie potrzeby.

Pamiętaj, że korzystanie z telefonu, zwłaszcza do transakcji bankowych, korzystania z mediów społecznościowych i sprawdzania e-maili, może stanowić atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Złodzieje mogą próbować zainfekować urządzenia za pomocą złośliwego oprogramowania, często wykorzystując socjotechnikę.

Jeżeli dostaniesz telefon z banku lub innej instytucji z prośbą o zainstalowanie aplikacji, bądź ostrożny. Wszystko zawsze dobrze sprawdzaj i nie działaj pod wpływem emocji lub presji czasu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z usługodawcą, takim jak bank, firma kurierska lub serwis sprzedaży, aby wyjaśnić sytuację.

Bądź również czujny, gdy otrzymasz wiadomość od znajomego z prośbą o szybką pożyczkę, kod płatności online lub link. Zanim zdecydujesz się na kliknięcie lub przesłanie danych, zadzwoń i upewnij się, że wiadomość rzeczywiście pochodzi od tej osoby.

Aby zapewnić swojemu smartfonowi dodatkowe bezpieczeństwo, zadbaj o regularne aktualizacje zarówno systemu operacyjnego, jak i używanych aplikacji. Korzystaj również z oprogramowania antywirusowego.

Pobieraj aplikacje z rozwagą i przed ich instalacją zapoznaj się z ich regulaminem. Sprawdź, jakie uprawnienia ma dana aplikacja i pobieraj ją tylko z oficjalnych źródeł. Jeżeli coś budzi twoje wątpliwości, zrezygnuj.

Bezpieczeństwo twojego smartfona i danych na nim przechowywanych zależy przede wszystkim od ciebie. Zawsze przestrzegaj zasady ograniczonego zaufania i pamiętaj o podstawowych zasadach cyberhigieny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe ustalenia po tragedii w Krakowie. Bliscy ofiary przerywają milczenie
Następny artykuł“Якийсь дурдом” – Дантес вперше розповів, чи прийняв дітей Кацуріної