A A+ A++

Informujemy, że zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z początku tego roku, parametry pomp ciepła, które będą kwalifikowały się do Programu „Czyste Powietrze” mają być potwierdzane badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. Przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się w czerwcu br. To jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Zmiany dotyczą także kotłów

Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowującego drewno oraz kotłów na pellet drzewny, przy czym tutaj nie planuje się zmiany wymogów w Programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń z listy ZUM.

Dodatkowe wymogi dotyczące listy ZUM poddane zostały konsultacjom z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną.

Finansowanie

Kolejną ważną zmianą w Programie „Czyste Powietrze” będzie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).

Ważne terminy dla beneficjentów Programu „Czyste Powietrze”:

  • Wejście w życie programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r.
  • Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.

Lista zielonych urządzeń i materiałów

  • Kosztem kwalifikowanym w ramach Programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła i kotły wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian dostępne są na stronie Programu: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/od-kwietnia-2024-r-zmiany-w-programie-czyste-powietrze

Urząd Miasta zaprasza do kontaktu z gminnym punktem konsultacyjno – informacyjnym Programu „Czyste Powietrze”, który funkcjonuje w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice przy ul. Strumieńskiego 5, tel. 535 147 661, e-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNieobecność księżnej Kate wywołuje coraz więcej problemów. Brytyjczycy mówią o sobowtórze
Następny artykułTwórcy Denuvo proponują nowe zabezpieczenie. Będzie wykrywać źródła wycieku