A A+ A++

W piątek, 16 lipca w Pińczowie po raz pierwszy samorząd gminy Pińczów i powiatu pińczowskiego zaprezentował koncepcję budowy zbiornika retencyjnego, który miałby powstać przy rzece Nidzie. Omówiono zalety tej inwestycji, warianty budowy, koszt, a przede wszystkim plan działań mających na celu doprowadzenie przedsięwzięcia do realizacji.

Przedstawiciele władzy wyrazili pełne wsparcie działań w zakresie budowy zbiornika

Podczas piątkowego spotkania wszystkich gości powitał burmistrz miasta i gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz podziękował za dotychczasowe wsparcie zarządowi PGW Wody Polskie, ministrowi Michałowi Cieślakowi oraz wojewodzie świętokrzyskiemu Zbigniewowi Koniuszowi. Pan Burmistrz przedstawił także plany związane z budową zbiornika i podkreślił iż opracowana koncepcja wykazała, że nie istnieją przeszkody hydrologiczne co do budowy zbiornika oraz że w przypadku jego budowy zostaną zachowane minimalne przepływy rzeki. 

Natomiast minister Michał Cieślak poruszył kwestię gospodarowania zasobami wodnymi oraz podkreślił jak ważną inwestycją jest budowa zbiornika retencyjnego – przede wszystkim ze względu na przeciwdziałanie suszy. Podczas spotkania pełne wsparcie działań samorządu gminy Pińczów oraz Powiatu Pińczowskiego w zakresie budowy zbiornika wyrazili wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Wojciech Skowyrski, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w krajowym zarządzie PGW Wody Polskie.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że zbiornik jest niezwykle ważny pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców. Przypomniał, że Nida jest osią spajającą nie tylko gminę Pińczów,  ale także inne gminy. Może stać się nie tylko wizytówką województwa świętokrzyskiego, ale także Polski. Dlatego jak dodał, program budowy zbiornika musi być dokładnie rozpisany na konkretne lata.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji PGW Wody Polskie Wojciech Skowyrski podkreślił, że Wody Polskie przygotowują plany przeciwdziałania skutkom suszy i plan zarządzania ryzykiem powodziowym. W obu przypadkach ten zbiornik świetnie się wpisuje w tę planistykę, a dokładnie w program Stop Suszy. – Deklarujemy pełne wsparcie tej inicjatywy. Będziemy wspierać merytorycznie i pod względem możliwości przyspieszenia procedur, a jednocześnie będziemy starali się tak pogodzić planowane  inwestycje, by ze sobą współdziałały ? dodał.

W spotkaniu uczestniczyli także: radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Maciej Gawin, wicestarosta powiatu pińczowskiego Ryszard Barna, radni Rady Powiatu Pińczowskiego wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneuszem Gołuszką, radni Rady Miejskiej w Pińczowie z przewodniczącym Zdzisławem Woźniakiem, pracownicy Urzędu Miejskiego w Pińćzowie i Starostwa Powiatowego oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Koszt budowy zalewu to milionowa inwestycja. Jakie są zalety?

Wszyscy obecni wysłuchali prezentacji wiceburmistrz Pińczowa, Beaty Kity, która zaprezentowała koncepcję budowy zbiornika retencyjnego opracowaną przez firmę WTU Sp. z.o.o. W ramach wykonanej dokumentacji opracowana została wielowariantowa koncepcja budowy ?Zbiornika retencyjnego Pińczów? na obszarze planowanego do wykonania polderu Michałów. Proponowana lokalizacja zbiornika to prawy brzeg rzeki Nidy, po zachodniej stronie od nasypu drogi wojewódzkiej nr 766, pomiędzy Pińczowem a Skrzypiowem.  Pani Beata Kita podała także wstępnie oszacowane koszty budowy zbiornika, które wahają się w granicach od 150 do 250 milionów złotych. Zbiornik, który miałby powstać w Pińczowie miałby powierzchnię około 70 hektarów, w którym mieściłoby się około 1,5 miliona metrów sześciennych wody!

Wykonanie zbiornika retencyjnego ?Pińczów? przyczyni się do zwiększenia zasobów dyspozycyjnych zarówno wód powierzchniowych jak i podziemnych możliwych do wykorzystania w przypadku wystąpienia suszy. Inwestycja wpłynie jednak przede wszystkim na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zjawiska przesuszania się gleb terenów przyległych oraz jako obiekt retencyjny niewątpliwie spowoduje wzrost bioróżnorodności na obszarze wokół zbiornika jak i w samym zbiorniku. Ponadto między innymi poprzez parowanie z tafli wody wpłynie na zwiększenie wilgotności powietrza zwłaszcza w okresie wysokich temperatur.

Ponadto budowa zbiornika miałaby pozytywny wpływ na rozwój turystyki, sportów wodnych, poprawę walorów krajobrazowych.

Piątkowe spotkanie zakończyło się dyskusją oraz propozycją utworzenia specjalnego zespołu, który zajmowałby się inwestycją polegającą na budowie zbiornika retencyjnego w Pińczowie.

O postępach prac będziemy informować Państwa na bieżąco.

Fot. Radio Kielce, TV Pińczów Twoje Miasto

Wizualizacja zbiornika retencyjnego w Pińczowie. Wariant I

Wizualizacja zbiornika retencyjnego w Pińczowie. Wariant II

wariant 2

Wizualizacja zbiornika retencyjnego w Pińczowie. Wariant II

wariant 3

Burmistrz Włodzimierz Badurak 

Wojewoda Zbigniew Koniusz

Wojciech Skowyrski, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w krajowym zarządzie PGW Wody Polskie. 

Minister  Michał Cieślak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga na burze! Może im towarzyszyć silny wiatr
Następny artykułMarczyk przed Kasperczykiem