– Dla nikogo nie jest już dzisiaj tajemnicą, że procesy modernizacyjne sił zbrojnych, które przez lata odbywały się w bardzo wolnym tempie, w ostatnich latach zdecydowanie przyspieszyły. To dlatego, że potrzebujemy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa i jeszcze raz bezpieczeństwa. I temu właśnie służą te targi – powiedział prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że nie jesteśmy sami. Działamy w systemie sojuszy i ważne jest, by wszyscy zdawali sobie sprawę z zagrożenia oraz już dzisiaj odpowiednio na nie reagowali. Polska daje przykład i wychodzi z własnymi inicjatywami. Jedną z nich jest koncepcja zwiększenia limitu wydatków na obronność wśród krajów NATO z obecnych 2 do 3 proc. PKB.
Czy 3 proc. PKB to dużo? Nie, jeśli popatrzymy, ile obecnie wydaje polski rząd. Liczby przytoczył podczas ceremonii otwarcia MSPO wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Pobiliśmy absolutny rekord świata. Polskie wydatki na zbrojenia są największe od lat. W tym roku na ten cel przeznaczymy 4 proc. PKB. Prognoza na przyszły rok wskazuje, że wartość ta osiągnie poziom 4,7 proc. PKB. Ten wynik daje nam pierwsze miejsce w NATO oraz powód do dumy, gdyż jest to dwukrotnie więcej, niż zobowiązują nas obecne umowy. Pokazujemy, że Polska potrafi – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Jak zapowiedział szef MON, podczas tegorocznego MSPO podpisane zostaną umowy o wartości 2 mld zł. Będą to kontrakty z podmiotami zagranicznymi, np. umowy dopełniające dla zamówionych systemów w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS