Zapisy dla nauczycieli na szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się od 15 stycznia. O terminach szczepień będziemy informować w późniejszym czasie. Wszystko zależy od dostaw szczepionek – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.
Kiedy szczepienia nauczycieli?
We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia na temat stanu realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Posłanka KO, była minister edukacji Krystyna Szumilas pytała na nim o szczepienia dla nauczycieli. Odpowiedział jej Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.
To postulat do wszystkich, dotyczy języka, jakiego używamy wobec siebie: boicie się, nie macie odwagi, nie chcecie powiedzieć. Proszę państwa, ja rozumiem, że popełniamy szereg błędów, ale nie zakładajmy z góry, że mamy złą wolę. Ja nie mam żadnego problemu, żeby powiedzieć, że dzisiaj nie mamy szans zaszczepić w pierwszym kwartale nauczycieli. I nie dlatego, że – jak pani minister była uprzejma powiedzieć – nie damy rady, bo mamy zdolności techniczne, zdolności operacyjne, tylko nie mamy szczepionek. I na to rząd – już to tłumaczyłem i powtarzam po raz kolejny – ma w najlepszym razie bardzo ograniczone możliwości wpływu
—odpowiedział Dworczyk.
Rzeczywiście, niestety w pierwszym kwartale nie zaszczepimy nauczycieli, nie dlatego, że nie chcemy, nie dlatego, że lekceważymy ten problem, tylko dlatego, że mamy do czynienia z problemem obiektywnym, jakim jest brak szczepionek
—powtórzył.
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska poproszona została przez PAP o komentarz do tej wypowiedzi.
Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w etapie pierwszym. Zapisy rozpoczną się już od 15 stycznia. O terminach szczepień będziemy informować w późniejszym czasie. Wszystko zależy od dostaw szczepionek. Warto pamiętać, że grupa pierwsza to ok. 10 mln osób
—wskazała rzeczniczka.
Proces szczepień – zgodnie z programem – jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap zero, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W ramach etapu pierwszego szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.
Dworczyk poinformował we wtorek, że grupa pierwsza rozpocznie szczepienie 25 stycznia.
Minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany we wtorek na konferencji prasowej o szczepienia nauczycieli, powiedział, że pod koniec dyskusji o kolejności szczepień zostali oni przesunięci do grupy pierwszej.
Czyli po zaszczepieniu medyków znajdują się w tej pierwszej grupie, która będzie poddana szczepieniu
—zapewnił Niedzielski.
Jednocześnie podkreślił, „jeżeli chodzi o samą dystrybucję szczepień, to tutaj przede wszystkim w pierwszej kolejności będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem covidu”.
I tutaj też pewna sekwencja, jaką utworzymy w grupie pierwszej, na pewno będzie preferowała osoby powyżej 75. roku życia
—powiedział Niedzielski.
Testowanie nauczycieli klas I-III
Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia podało, że chętnych jest ok. 190 tys. osób. Powiatowe sanepidy zbierają listy imienne.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia odpowiadał na pytania posłów m.in. o powrót dzieci do szkół po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych. Podkreślił, że przywrócenie tradycyjnej nauki w klasach I-III szkół podstawowych jest celem rządu.
Minister zaznaczył, że jesteśmy w okresie poświątecznym i trwa obserwacja danych o liczbie nowych zakażeń oraz trendu pandemicznego.
Nie będziemy mieli komfortu, żeby podjąć decyzję o otwarciu szkół z dużym wyprzedzeniem, nie ma takiej możliwości. Musimy jeszcze tydzień obserwować, co się dzieje po świętach, a to oznacza, że będziemy mieć tylko tydzień do rozpoczęcia kolejnego semestru szkolnego
—mówił.
Zaznaczył, że decyzja zostanie podjęta na podstawie dziennej liczby zakażeń, ale – podkreślił – celem jest przywrócenie tradycyjnej nauki w klasach I-III.
Tej decyzji nie ma
—zaznaczył. Przypomniał też, że od 10 do 17 stycznia prowadzone będą badania przesiewowe dla nauczycieli.
W grudniu Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie – jak można przeczytać na stronie rządowej https://www.gov.pl/ – powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Wyjaśniono, że za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.
Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach i w mobilnych punktach drive-thru.
Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania
—czytamy.
Na stronie podano najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2.
Jedno z pytań dotyczyło tego, kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?
Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną
—brzmiała odpowiedź.
Inne pytanie dotyczyło tego, co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować.
Testowanie jest dobrowolne
—wyjaśniono.
Jeszcze inne pytanie brzmiało, czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi.
Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli
—podano.
W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podał, że na 190 tys. osób chętnych 130 tys. to nauczyciele, a 60 tys. to pracownicy administracji szkół.
kk/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS