A A+ A++
  • 1 czerwca wchodzą w życie nowe, ważne przepisy, które wymuszą zmianę wielu nawyków.
  • Najważniejsze zmiany to rozszerzenie pierwszeństwa pieszych i wprowadzenie obowiązkowego dystansu na autostradach.
  • Nowe przepisy budzą bardzo wiele kontrowersji. 

Najwięcej emocji i kontrowersji wzbudził przepis, który zobowiązuje kierowców do ustępowania pierwszeństwa pieszym, którzy zamierzają wejść na przejście. Część komentujących wskazuje, nie bez racji, że pieszemu znacznie łatwiej zatrzymać się przed samochodem, niż samochodowi przed pieszym. Z drugiej jednak strony zrzucanie całej odpowiedzialności za bezpieczeństwo na pieszych też nie jest najlepszym pomysłem – podobnie jak motocykliści i rowerzyści są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i z tego powodu są narażeni na znacznie większe ryzyku poważnego urazu podczas wypadku. To jeden z powodów, dla którego kierowcy samochodów powinni zwracać na nich szczególną uwagę. 

Niestety tak się jak dotąd nie dzieje. Policyjne statystyki wskazują, że większość wypadków z udziałem pieszych powodowana jest przez kierowców. Wystarczy chwila obserwacji dowolnego przejścia dla pieszych, by przekonać się, że większość kierowców samochodów nie tylko ignoruje znaki ostrzegawcze i nie zwalnia przed nimi, ale także nie ustępuje pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na pasach. Najgorzej jest na przejściach poprowadzonych przez więcej niż jeden pas ruchu. Notorycznie dochodzi tam do wyprzedzania lub omijania pojazdów, które zatrzymały się celem umożliwienia przejścia pieszym.

Nowelizacja zobowiązuje kierowców do ustąpienia pierwszeństwa pieszym którzy wchodzą na przejście. Warto jednak wiedzieć, że nie oznacza to dla pieszego bezwzględnego pierwszeństwa – przed wejściem na pasy musi on upewnić się, że może zrobić to bezpiecznie. Nie wolno mu także podczas przechodzenia przez pasy korzystać z urządzeń mogących rozpraszać uwagę, na przykład ze smartfonów.

Drugą ważną zmianą jest zrównanie limitów prędkości w terenie zabudowanym. Obecny przepis to ewenement na skalę światową i relikt zamierzchłych czasów. W nocy, czyli od 23.00 do 5.00 obowiązuje 60 km/h, zaś w dzień, od 5.00 do 23.00 – 50 km/h. Od 1 czerwca obowiązywać będzie tylko jeden limit – 50 km/h.

Ostatnią ze zmian będzie obowiązek utrzymywania minimalnej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach. Kierowca będzie musiał zachowywać dystans równy połowie prędkości. Na przykład – przy 120 km/h, kierowca będzie musiał trzymać się 60 m za innym pojazdem. Zapis ten nie dotyczy sytuacji, gdy dochodzi do manewru wyprzedzania. Z tym przepisem jest jednak pewien kłopot – policji bardzo trudno będzie go egzekwować, ponieważ nie dysponuje żadnymi legalnymi urządzeniami, którymi dystans taki można by zmierzyć.

Przeczytaj także: co zmieni się w przepisach w 2021 roku?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzwecja ma najwięcej zachorowań na Covid-19 w Europie. “Nie mieliśmy tak surowych restrykcji”
Następny artykułSpędź Dzień Dziecka z biblioteką