A A+ A++

Prezes polskiego giganta koncernu ORLEN Daniel Obajtek zapowiedział, że nasz narodowy czempion planuje wybudować wielką tłocznię do produkcji biodiesla z rzepaku. Inwestycja ma powstać w ciągu dwóch lat w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Będzie to największa tłocznia rzepaku, której moce produkcyjne mają wynosić nawet 200 tys. ton oleju rocznie na potrzeby wytwarzania biopaliw. Koszt inwestycji to 850 mln zł. To świetna wiadomość dla polskich rolników, którzy zyskają potężnego odbiorcę na swoje produkty rolne.

– Wielki dzień dla Polski, wielki dzień dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim wielki dzień, kolejny wielki dzień, dla polskiego rolnictwa – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na konferencji prasowej w Kętrzynie. Tłocznia ma przerabiać rocznie 0,5 mln ton rzepaku oraz będzie zdolna produkować 200 tys. ton oleju rocznie na potrzeby wytwarzania biopaliw.

Minister Telus zauważył, że pandemia Covid-19 i wojna na Ukrainie udowodniły, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, a “sytuacja związana ze złą polityką Unii Europejskiej” ukazała, jak ważne jest “nasze narodowe bezpieczeństwo energetyczne”.

– My mówimy, że kapitał ma narodowość. My mówimy, że bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo Polaków jest bardzo ważne. I ta inwestycja (…) wpisuje się właśnie w tą naszą narrację. W narrację myślenia o Polsce” – zaznaczył Telus.

Radości z nowej inwestycji Orlenu nie kryje także senator Grzegorz Bierecki. Parlamentarzysta  zaznaczył, że to ogromna szansa dla rolników, którzy będą teraz mieć większe możliwości sprzedaży rzepaku i dywersyfikacji swoich upraw.

– Prawo i Sprawiedliwość kolejny raz udowodnia, że los polskich rolników jest dla nas bardzo ważny. Rząd i prezes Obajtek pokazuje, że spółki skarbu państwa pozostające w polskich rękach, to ważny gwarant bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarczego. Nawet nie chcę myśleć, w jakiej sytuacji znalazłaby się nasza Ojczyzna, gdyby Orlen został sprywatyzowany, tak jak życzy sobie tego pan Petru z Trzeciej Drogi, czy pan Grabowski z PO. Dlatego tak ważne są te wybory, nie możemy pozwolić, by pozbawiono nas tego ogromnego kapitału – zaznacza senator Bierecki.

Podczas konferencji na problem ze sprzedażą polskich firm przez Tuska i jego zaplecze polityczne zwrócił uwagę także prezes Obajtek, który przypomniał o innych inwestycjach firmy związanych z produkcją biopaliw. Wskazał na rafinerię w Trzebini, która produkowała niecałe 150 tys. ton biodiesla, a dziś jest to ok. 300 tys. ton. Dodał, że ta rafineria jest obecnie modernizowana tak by stać się biorafinerią. Zwrócił uwagę także na rafinerię w Jedliczach, gdzie za 1,1 mld zł budowana jest instalacja do produkcji bioetanolu.- Te dwie rafinerie, zarówno w Jedliczach jak i w Trzebinie były przygotowywane do zamknięcia w 2015 r. – do wygaszenia i zamykania – przypomniał Obajtek.

Prezes Obajtek zapowiedział, że obecnie Orlen negocjuje z organizacjami rolniczymi jak będzie wyglądała kontraktacja rzepaku. Zwrócił uwagę, że musi być ona korzystna zarówno dla koncernu jak i dla rolników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł‚Mru i ja’, ‚Kosmici’, ‚Strzępy’ i ‚Niezniszczalni 4’ w kinie Merkury
Następny artykułZaproszenie na LII sesję Rady Powiatu Gorlickiego