To ważna część rewitalizacji Długiej, bo dzięki remontowi domu z numerem 35. cała ulica od strony północnej zostanie odnowiona. Budynek został wzniesiony w drugiej połowie XVIII w., w latach 1781–1783, kiedy Bydgoszcz już od 10 lat znajdowała się rękach pruskich.
Po kolejnych stu latach, w 1878 r., właściciele zdecydowali się na jej przebudowę, tuż przedtem władze pruskie miasta zdecydowały się przenieść swą siedzibę, która znajdowała się obok, pod numerem 37., na Stary Rynek, do budynku kolegium jezuickiego, który pełni funkcję ratusza do dziś. Sprzedały dawny ratusz hotelarzowi Lengningowi – Hotel Ratuszowy stoi do dziś. Po północnej stronie, poza hotelem, znajdowały się jeszcze: sklepy: cukierniczy i zegarmistrzowski Kraegerów (na zachód od ul. Batorego pod numerem 29.), hotel Rio’s (obecny numer 31.), sklep tytoniowy Janowskiego (na wschód od ul. Batorego), sklep artykułów skórzanych Zadka, salon jubilera Schrotera, sklep kolonialny Chaskela, a także posterunek policji i siedziba nadburmistrza Bydgoszczy (Długa 41, róg ul. Jana Kazimierza).
W 1878 r. kamienica przy Długiej 35 została przebudowana i zyskała klasyczną fasadę z bogatą sztukaterią. Szczególnej urody budynkowi dodawały przemyślane podziały poszczególnych części kamienicy oraz detal architektoniczny. Na szczycie kamienicy dominowała attyka z ozdobnymi wazami, II i III kondygnację rozdzielały tonda, okna zdobiły delikatne naczółki, a witrynę sklepową i wejście wyróżniał detal snycerski. Charakterystycznym elementem był również boniowany parter.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS