– W tej sferze musimy zachować wyjątkową czujność – mówi Carmelo Barbagallo.
Watykan stosuje najlepsze międzynarodowe standardy w walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu – zapewnia przewodniczący Urzędu Nadzoru i Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej. „W obecnym trudnym czasie musimy zachować wyjątkową czujność, bo choć jesteśmy tak małym państwem, to jesteśmy też miejscem przepływu finansów z całego świata ze względu na powszechność Kościoła” – zauważył Carmelo Barbagallo.
Papieski urzędnik zapowiada kontynuację reformy finansów Stolicy Apostolskiej i wzmocnienie nadzoru. „Od kiedy podpisaliśmy układ monetarny z Unią Europejską, czyli od 2009 r., konsekwentnie wprowadzamy wszystkie regulacje mające na celu zapobieganie przestępstwom finansowym. Zwiększyliśmy przejrzystość finansową i zaostrzyliśmy kontrole” – zaznacza Barbagallo.
Przypomina, że w ubiegłym roku Watykan opublikował nowy kodeks zamówień publicznych oraz statut regulacji finansowych. Celem tych zmian było ujednolicone zarządzania finansami, co w zamyśle ma chronić przed nielegalnymi układami i korupcją. „Chodziło także o zapewnienie zrównoważonego wykorzystania funduszy watykańskich i wprowadzenie kryteriów maksymalnej przejrzystości i konkurencji” – powiedział przewodniczący urzędu nadzoru finansowego Stolicy Apostolskiej.
Wprowadzone zmiany obejmują zarówno udoskonalenie mechanizmów oceny ryzyka i wymiany informacji w sprawach finansowych, jak i rozszerzenie systemu sankcji i nadzoru. W ramach reform żandarmeria watykańska otrzymała nowe uprawienia dotyczące dochodzeń i ścigania przestępstw.
«« | « |
1
| » | »»
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS