A A+ A++

Liczba wyświetleń: 220

Rok 2025 jest w Kościele katolickim Rokiem Jubileuszowym. Watykan zaprezentował oficjalną maskotkę. Część księży oraz wiernych doznała szoku.

Rok Jubileuszowy 2025 rozpocznie się w wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia 2024 roku. Zainauguruje go otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. Następnie, 26 grudnia, papież Franciszek uda się do rzymskiego więzienia Rebibbia na obrzeżach miasta, by tam otworzyć Święte Drzwi, co ma być „namacalnym znakiem przesłania nadziei” dla więźniów na całym świecie.

W bulli formalnie ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025, papież Franciszek napisał, że w tym czasie będzie miał blisko serca „więźniów, którzy, pozbawieni wolności, codziennie odczuwają surowość aresztu i jego ograniczeń, brak uczuć i, w więcej niż kilku przypadkach, brak szacunku dla ich osób”.

Rok Jubileuszowy to dla katolików specjalna okazja do pielgrzymowania. To właśnie do tego motywu nawiązuje zaprezentowana przez Watykan maskotka.

Arcybiskup Rino Fisichella, proprefekt sekcji ds. nowej ewangelizacji w Dykasterii ds. ewangelizacji i główny organizator Roku Świętego 2025, zaprezentował oficjalną maskotkę Roku Świętego 2025: „Luce” (po włosku „światło”, choć może przywodzić na myśl także inne, przeciwne skojarzenia). To maskotka utrzymana w konwencji rysunkowej postaci pielgrzyma ubranego w żółty płaszcz przeciwdeszczowy, poplamione błotem buty, noszącego krzyż misyjny i trzymającego w dłoni laskę pielgrzyma. Świecące oczy „Luce” mają kształt muszli przegrzebka – tradycyjnego symbolu pielgrzymki i nadziei.

Jak twierdził arcybiskup, maskotka została zainspirowana pragnieniem Kościoła, by „żyć nawet w popkulturze tak ukochanej przez naszą młodzież”.

„Luce” będzie również maskotką pawilonu Stolicy Apostolskiej na Expo 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii. Wydarzenie potrwa od kwietnia do października 2025 roku. Pawilon Stolicy Apostolskiej – który będzie znajdował się wewnątrz pawilonu Włoch – paradoksalnie będzie miał temat „Piękno przynosi nadzieję”. Zostanie tam zaprezentowany także XVII-wieczny obraz „Złożenie do grobu” pędzla Caravaggia, przedstawiający grzebanie ciała Chrystusa, jedyne jego dzieło tego malarza znajdujące się w Muzeach Watykańskich.

„Ludzie, trzymajcie mnie” – tak informację o oficjalnej maskotce skomentował na „X” ks. Marek Radomski.

„To jest ŻART. To musi być żart” – wtórował mu ks. Jacek Dąbrowski.

„Rok Święty jak Mundial. Brakuje loterii odpustowej z możliwością wygrania hulajnogi” – skwitował ks. Mateusz Szewczyk.

„Infantylizacja przyciągnie ludzi? Raczej odwrotnie.” – stwierdził Dariusz.

Autorstwo: MMP
Na podstawie: USCCB.org, X.com
Źródło: NCzas.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka reforma systemu wsparcia seniorów w 2025 roku! Nawet 4000 zł dodatkowego wsparcia
Następny artykułLampy wiszące nad stół – eleganckie oświetlenie do każdego wnętrza