Krzysztof Bronk – Watykan
Rano Papież udał się z nimi do Bazyliki Watykańskiej na krótką modlitwę przed grobem św. Piotra. Każdy z uczestników zapalił tam świeczkę, jako znak nadziei dla Libańczyków, którzy dotkliwie doświadczają dziś skutków kryzysu gospodarczego, społecznego i politycznego. Z bazyliki uczestnicy kościelnego szczytu przeszli do Pałacu Apostolskiego, gdzie przewidziano trzy sesje konsultacji za zamkniętymi drzwiami. Moderuje je nuncjusz apostolski w Libanie, abp Joseph Spiteri.
Nuncjusz: szukamy rozwiązań, aby Liban nadal był światłem dla regionu
„Chcemy szukać rozwiązań, co jednak nie będzie łatwe, chcemy także starać się być bliżej siebie jako wspólnoty chrześcijańskie i chcemy dawać świadectwo komunii także w naszym kraju, w tym wspaniałym Libanie. Ale wiemy, że to wszystko będzie możliwe tylko z pomocą Pana. Liban zawsze pozostaje trochę wyspą, prawie utopią, ponieważ jest krajem demokratycznym, wielonarodowym, składającym się z 18 oficjalnie uznanych społeczności, które starają się wspólnie zarządzać krajem – mówi Radiu Watykańskiemu abp Spiteri. – Naprawdę robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ta mozaika mogła nadal być światłem pośród Bliskiego Wschodu, nawet dziś w świecie, w którym wszyscy próbują zamknąć się we własnych społecznościach. Liban daje nam tę nadzieję, ten przykład, że można pracować razem wśród bardzo różnych społeczności, by budować coś piękniejszego”.
Zwieńczeniem watykańskiego dnia refleksji i modlitwy za Liban jest wieczorne nabożeństwo w Bazylice Watykańskiej, na które składają się lektury z Pisma Świętego, przeplatane pieśniami różnych tradycji liturgicznych: arabskiej, syryjskiej, ormiańskiej i chaldejskiej. Do udziału w liturgii zaproszono też młodych Libańczyków. Kulminacyjnym punktem watykańskiego szczytu jest przemówienie Ojca Świętego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS