Movember, a po polsku Wąsopad – do tej ogólnoświatowej akcji włączył się w tym roku również powiat lubiński. Wąsy w listopadzie – tradycyjnie już – hodują piłkarze ręczni MKS Zagłębia Lubin. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na raka jąder oraz prostaty i nakłonić jak najwięcej mężczyzn do wykonania badań profilaktycznych.
– Płynnie staraliśmy się przejść z naszej akcji, którą mieszkańcy już znają, czyli „Jesteś ważna”, gdzie zajmowaliśmy się profilaktyką raka piersi u kobiet, i wesprzeć ogólnoświatową akcję Movember, po polsku Wąsopad. Akcja ta ma upowszechnić profilaktykę badań w kierunku raka jąder czy też prostaty – mówi starosta lubiński Paweł Kleszcz.
Movember zapoczątkowany został w Australii i szybko rozlał się na cały świat. W 1999 r. grupa mężczyzn stworzyła ten termin i pomysł zapuszczania wąsów na cele charytatywne przez cały listopad. A w 2004 r. inna grupa zorganizowała wydarzenie, podczas którego 30 mężczyzn zapuszczało wąsy przez 30 dni, aby zwiększyć świadomość na temat raka prostaty i depresji u mężczyzn.
Dziś każdego roku w listopadzie na całym świecie panowie zapuszczają wąsy i głośno mówią o tym, jak ważne są badania profilaktyczne. Tym razem również powiat lubiński, który znany jest z różnych projektów zdrowotnych, postanowił przyłączyć się do akcji. Pracujący w Starostwie Powiatowym w Lubinie mężczyźni wraz ze starostą na czele nagrali dwa krótkie filmiki, które trafią do mediów społecznościowych. Pierwszy z nich już można obejrzeć na Facebooku TUTAJ.
– Nie powiem, że musieli, przyszli sami, za co jestem im wdzięczny – dziękuje pracownikom, którzy zgodzili się wystąpić w filmiku i wziąć udział w akcji Movember starosta Paweł Kleszcz. – Im więcej takich nagrań, one krążą po sieci, nie tylko w urzędach i różnego rodzaju instytucjach, tym lepiej. Ważne, żeby zwracać uwagę na to, że nasze, ojców, braci, synów zdrowie jest tak samo ważne, jak zdrowie naszych pań! – podkreśla starosta. – Badania są proste. To jest oznaczenie PSA z krwi lub USG, więc zachęcam do tego, żeby mężczyźni, którzy są trochę mniej odważni niż kobiety, udali się do swojego lekarza i poddali tym prostym badaniom – dodaje.
Panów do systematycznego wykonywania badań co roku namawiają również piłkarze ręczni MKS Zagłębia Lubin. Nie inaczej jest i tym razem. Ambasadorem akcji został rozgrywający Filip Jarosz. Zawodnicy Zagłębia hodują już wąsy, a na koniec miesiąca, dokładnie 30 listopada, udadzą się na badania PSA. Regularnie sprawdzanie poziomu PSA pozwala na jak najszybsze zdiagnozowanie nowotworu gruczołu krokowego, co zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie.
Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1,5 tys. mężczyzn. Rak jądra jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków – trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć. Natomiast na nowotwór prostaty choruje co roku ponad 15 tys. mężczyzn. Rak prostaty jest najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Dotyka coraz młodszych ze względu na rozmaite czynniki ryzyka, m.in. dietę czy palenie papierosów. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór gruczołu krokowego nie oznacza wyroku.
Fot. Marlena Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS