A A+ A++
fot.mat.prasowe

Wartostrada dla rowerzystów

Na obszarze naszego subregionu przebiegać ma przez gminy: Kłomnice, Mstów, Częstochowę, Olsztyn, Żarki i Niegowę:

Wojciech Ostaszewski: Droga rowerowa numer 17, przebiegająca przez subregion północny o długości ponad 70 km, myślę, że czas realizacji to jest około dwóch lat, no i szacujemy taki koszt koło 30 mln zł, w tym dofinansowanie, myślę, że około 80%  będzie ze środków unijnych. To jest jedna z trzech inwestycji w ogóle na terenie subregionu północnego taka duża rowerowa, oprócz drogi 6 i 609 chyba pierwsza inwestycja tego typu, bo ponad 30 kilometrów będzie szła przez całą Częstochowę i spajała północ Częstochowy z południem, z pozostałymi gminami.


Zapowiadał u nas dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Wojciech Ostaszewski. To tzw. Wartostrada, która połączy w naszym rejonie sześć gmin, ma rangę ogólnopolską. Poprowadzi wzdłuż rzeki Warty od granicy ze Słowacją. Przecina oprócz województwa śląskiego, także: łódzkie, wielkopolskie i lubuskie:

Mariusz Rembak: Na terenie naszej gminy ścieżka przebiegać będzie Szlakiem Orlich Gniazd pomiędzy dwiema najbardziej charakterystycznymi budowlami naszej gminy, są to zamki w Mirowie i w Bobolicach, po czym będzie przemieszczać się w kierunku sąsiedniej gminy Żarki. Długość planowanej ścieżki to około trzy kilometry. Bardzo malownicze tereny, dużo pięknych krajobrazów, które można zobaczyć i bardzo się z tego powodu cieszymy, że uczestniczymy w projekcie, który łączył będzie tak wiele gmin i to nie tylko na szczeblu naszego subregionu, ale praktycznie kilku województw, bo rzeczywiście plany są o wiele bardziej ambitne, wykraczające poza nasze gminy.

Mówi wójt gminy Niegowa Mariusz Rembak. Trasa, choć rowerowa może przyczynić się nie tylko do rozwoju turystyki, ale i lokalnej komunikacji. Wartostrada w naszym województwie obejmie 78 km dróg rowerowych, z czego 48 km to drogi nowo wybudowane. Pozostała część zostanie zrewitalizowana. Partnerem w projekcie w zakresie edukacyjno – promocyjnym została Częstochowska Organizacja Turystyczna:

Paula Wypych: Będziemy promować zdrowy tryb życia, będziemy promować jazdę na rowerze oraz zrównoważone środki transportu. Będziemy edukować społeczność lokalną mieszkańców Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, również pracodawców, samorządy oraz turystów, którzy nas odwiedzają do tego, aby zwiedzali nasz region na rowerze, aby odkrywali Częstochowę i nasz region na nowo, ponieważ trasy, które powstaną, będą przejeżdżały często przez jeszcze nieodkryte miejsca. Bardzo się cieszymy na realizację tego projektu.

Zapewnia Paula Wypych z Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Wszystko ma być gotowe do 2026 roku. Liderem projektu jest Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego, a unijne dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBGK uruchomił nabór wniosków o pożyczki na wsparcie zielonej transformacji miast
Następny artykułNa ul. Mariackiej mężczyźni zderzyli się barkami. Tyle wystarczyło, żeby jeden zaatakował drugiego