Żywiołowość i pomysłowość przedszkolaków nie znają granic. Z jednej strony jest to naturalny etap ich prawidłowego rozwoju, cieszący każdego rodzica, ale z drugiej strony lęk o bezpieczeństwo dziecka. Strach ten można na szczęście ograniczyć, decydując się na ubezpieczenie przedszkolaka, zapewniające mu dodatkową ochronę i bezpieczeństwo.
Ubezpieczenie przedszkolaka może się przydać
Nieszczęśliwe wypadki mają to do siebie, że nie zawsze dają się przewidzieć. Mimo najlepszych chęci rodziców oraz wychowawców w przedszkolu, dziecka nie da się uchronić przed wszystkim. Małe dzieci mają bowiem przeróżne pomysły przy jednoczesnym braku przewidywania konsekwencji własnych działań. Dlatego dobrze wybrane ubezpieczenie przedszkolaka jest tak ważne.
O ile nie uchroni ono przed samym wypadkiem, o tyle będzie skutecznie chronić przed jego konsekwencjami, zwłaszcza finansowymi. Dodatkowo dziecko może liczyć na fachową opiekę medyczną oraz rekompensatę pieniężną za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenia przedszkolne warto traktować więc jako oczywistość a nie jak przykry obowiązek.
Kiedy i jakim wypadkom ulegają przedszkolaki
Ubezpieczenie przedszkolaka chroni przed skutkami najczęściej przytrafiających się dzieciom urazów. Oprócz skaleczeń i zadrapań bardzo często są to skręcenia, zwichnięcia i złamania kości. Nie można też nie wspomnieć o urazach głowy i jamy brzusznej a nawet kręgosłupa. Małe dzieci dość często ulegają też oparzeniom i zatruciom pokarmowym, które mogą skończyć się nawet hospitalizacją.
Do zdarzeń tych dochodzi najczęściej podczas zabawy na przedszkolnym placu zabaw, na skutek poślizgnięcia się czy upadku ze schodów. Wśród małych dzieci do wypadków dochodzi także podczas dziecięcych kłótni i przepychanek a także na skutek rzucania zabawkami w rówieśników. Ilość potencjalnie niebezpiecznych sytuacji jest ogromna, nawet jeśli dziecka pilnuje wychowawca.
Ubezpieczenia przedszkolne do wyboru
Każdy rodzic, który chce zapewnić sobie komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa, na pewno skusi się na ubezpieczenie przedszkolaka. Jednakże, aby odegrało ono swoją rolę, musi zostać dobrze wybrane. Powinno ono spełniać oczekiwania zarówno rodziców, jak i pasować do temperamentu malucha. Z całą pewnością polisa nnw nie powinna być wybrana losowo, czyli być przypadkowa.
Przed zakupem polisy każdy rodzic stanie przed wyborem, czy kupić nnw dziecka w przedszkolu, czy też samodzielnie. Pierwszy sposób jest prostszy, nie wymaga bowiem szukania ofert, ale jednocześnie rodzic nie jest stroną zawieranej umowy a sam zakres polisy może należeć do tego podstawowego, który nie spełni wszystkich oczekiwań rodziców. W tej sytuacji lepiej jest kupić polisę samodzielnie.
Samodzielny zakup polisy
Samodzielny zakup polisy nnw dziecka to duża elastyczność w wyborze zdarzeń losowych, przed skutkami których rodzice chcą chronić swoje pociechy. Pakiet ochronny można bowiem dobrać pod kątem żywiołowości kilkulatka czy też jego skłonności do ryzykownych zachowań. W tym wypadku to rodzic decyduje o zakresie polisy (za co musi jednak zapłacić więcej niż za ubezpieczenie w szkole).
Indywidualne ubezpieczenie nww dla dziecka ma też inne plusy. Po pierwsze rodzic sam wybiera wysokość sumy gwarancyjnej a po drugie – to rodzic jest stroną umowy a nie dyrektor placówki (jak w przypadku polis kupionych w przedszkolu). Dzięki temu może on nie tylko łatwiej dochodzić roszczeń od ubezpieczyciela, ale też ma pełny dostęp do regulaminów i dokumentacji polisy.
Na co zwracać uwagę
Przy zakupie ubezpieczenia bardzo istotna jest wartość sumy gwarancyjnej. Im wyższa, tym więcej pieniędzy wypłaci ubezpieczyciel. Drugą sprawą natomiast jest sprawdzenie, czy polisa zawiera jakieś wyłączenia i limity, czyli sytuacje w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania lub korzystanie z jakiejś usługi będzie ograniczone. To kluczowe informacje, dzięki którym ocenimy przydatność polisy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS