A A+ A++

W czerwcu w Szkole Podstawowej w Osowcu odbyły się warsztaty szkolne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Długoborzu. Dzięki nowo powstałej pracowni przyrodniczej w ramach programu: „Ekopracownia” podczas szkolnych warsztatów uczniowie dokonali analizy fizykochemicznej wody, poprzez ocenę pH trzema metodami z wykorzystaniem papierków wskaźnikowych, oranżu metylowego oraz fenoloftaleiny oraz ocenili twardość ogólną i węglanową. Ponadto uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe.

W ramach analizy fizykochemicznej wody przygotowano trzy próbki wody. Uczniowie przeprowadzili doświadczenia oceniając pH trzema metodami, ponadto ocenili twardość ogólną i węglanową. Wszyscy pracowali zgodnie z przygotowaną instrukcją.  Podczas zajęć praktykowali technikę pipetowania, utrwalili nazewnictwo sprzętu laboratoryjnego. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, chętnie współpracowali mając okazję zdobycia praktycznych umiejętności eksperymentowania, odkrywania.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość obserwacji fragmentów organów roślinnych. W ramach obserwacji wycięto możliwie cienki fragment organu, który umieszczono na szkiełku podstawowym. Następnie za pomocą pipety nakropiono wodę i przykryto szkiełkiem nakrywkowym, odsączono nadmiar wody. Każdy uczeń mógł samodzielnie ustawić preparat pod mikroskopem. Ponadto do prezentacji tkanek roślinnych  służył  również mikroskop z wmontowaną kamerą podłączony do tablicy interaktywnej. Obraz z mikroskopu uzyskany za pomocą kamery wyświetlono na tablicy interaktywnej co pozwoliło na analizę i omówienie szczegółowe obserwowanego obiektu tj. tkanki, komórki, systemy w przekroju. Dzięki wmontowanej kamerze była możliwość wykonania zdjęć pod mikroskopem przygotowanych preparatów przez uczniów czy też nagrania filmu.

Podsumowując lekcję omówiono wpływ zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych na jakość wody. Poprzez obserwacje poznanie budowy wewnętrznej roślin stało się jeszcze bardziej ciekawsze. Warsztaty przyczyniły się do wzrostu zainteresowania przyrodą jak również zainspirowały do podejmowania działań na rzecz środowiska przyrodniczego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułiSwim&iRun Series – sukces grajewskich strażaków
Następny artykułŚwięcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykla w Watykanie