18 września 2022 roku, w świetlicy wiejskiej w Długoborzu odbyły się warsztaty pn. „Malowanie herbów szlacheckich”.
Warsztaty przeprowadzone zostały po czujnym okiem plastyka – Sylwii Korpalskiej, która na każdym etapie pracy służyła cennymi uwagami, radami, a w razie potrzeby – pomocą. Wszystkie przygotowane wczoraj herby zostały namalowane na wcześniej przygotowanej deseczce lipowej. Została polakierowana z jednej strony, zaś z drugiej pomalowana farbą akrylową. Zadaniem uczestników było przekalkowanie wzoru herbu autorstwa Tadeusza Gaila na wybraną przez siebie stronę deseczki. Następnie przy wykorzystaniu farb uczestnicy pokolorowali przygotowany rysunek według kolorystyki z udostępnionego wzoru. Efekt pracy pozytywnie zaskoczył wszystkich uczestników warsztatów. Herb będzie można powiesić w honorowym miejscu w domu.
W czasie warsztatów przygotowano kilka wzorów herbów, m.in.: Gozdawa, Pobóg, Trzywdar, Lubicz, Mora i Dąbrowa.
Warto podkreślić, że w warsztatach udział wzięły dzieci i dorośli. Udział w wydarzeniu był bezpłatny, gdyż organizatorzy zapewnili materiały do wykonania herbu. Wśród obserwatorów postępów pracy nad herbami byli Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos i Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki Kultury i Sportu w Osowcu Karolina Ilczuk.
W czasie pracy uczestnicy mogli robić przerwy przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dębóweczki” z Cieciork.
Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Biblioteki Kultury i Sportu w Osowcu oraz grupa pn. „Badacze historii rodzin Gminy Zambrów”. Pierwsza część inicjatywy została zrealizowana dwa tygodnie temu – był to wykład Andrzeja Brzóski pt. „Rody heraldyczne gminy Zambrów i ich herby. Przykłady wykresów genealogicznych”. Oba wydarzenia zrealizowano przy współpracy ze Związkiem Szlachty Polskiej, Oddział w Zambrowie.
Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu GCBKiS w Osowcu pn. “Kultura na nowo w gminie Zambrów”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne, Edycja 2022.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS