02 grudnia 2020
“Warsztaty on-line z Bajką Pana Kleksa” odbędą się 5 grudnia 2020 r. o godz. 10:00-11:00 i są przygotowane przez Mysłowicki Ośrodek Kultury.
Czy byliście już w Bajce Pana Kleksa? Zapewne niektórzy z Was znają porywającą opowieść o szalonym Profesorze Ambrożym autorstwa Jana Brzechwy lub film pełen zabawnych piosenek, które śpiewane są przez pokolenia.
Ta historia wciąż inspiruje, czego dowodem jest powstanie edukacyjnej bawialni na katowickiej Porcelanie. Mysłowicki Ośrodek Kultury rok temu odwiedził Bajkę i wciąż pozostaje pod wrażeniem. Obecnie nie możemy niestety zorganizować takiej fascynującej wycieczki, ale Bajka przygotowała dla nas warsztaty z Wielkim Elektronikiem, dzięki czemu bardzo duża liczba chętnych dzieci może przynajmniej on-line odwiedzić to miejsce, na dodatek całkowicie za darmo.
Wielki Elektronik zadba o to, aby podczas nadchodzących świąt nie nudził się żaden spośród młodych adeptów nauki! Pod jego czujnym okiem poznamy zasadę działania fajerwerków
i zimnych ogni, zbudujemy własną ozdobną lampę z pomarańczy i dowiemy się, co sprawia, że świąteczne ciasta są tak puszyste.
Wrzenie bez grzania:
Wrzenie wody można wywołać w temperaturze pokojowej, zmniejszając ciśnienie wywierane na nią przez atmosferę – eksperyment ten przeprowadzimy w zwykłej strzykawce.
Potrzebne materiały: strzykawka 10 lub 20 ml, odrobina wody.
O czym mówi nam temperatura?
Brrr! Zima to czas, gdy wszyscy zauważamy spadek temperatury. Substancje rozpuszczają się
w innym tempie w wodzie ciepłej i zimnej. W tym doświadczeniu sprawdzimy to eksperymentalnie, poznamy znaczenie słowa dyfuzja i uzyskamy piękne, fioletowe roztwory nadmanganianu potasu.
Potrzebne materiały: szklanka z ciepłą wodą, szklanka z zimna wodą, nadmanganian potasu (z apteki), łyżeczka.
Czy drzewo rusza szyszką?
Szyszki z drzew iglastych to jedne z ulubionych zimowych dekoracji, przywodzące nam na myśl świąteczna atmosferę. Czy zastanawialiście się, w jakim celu drzewo je wytwarza i jakie maja funkcje? Przekonamy się o tym podczas tego zaskakującego doświadczenia.
Potrzebne materiały: 3 suche szyszki z dowolnego gatunku drzewa, 3 szklanki lub słoiki – takie, aby nasze szyszki zmieściły się w nich całe lub prawie całe, ciepła i zimna woda do tych słoików.
Dlaczego pomarańcze pachną?
Zapach pomarańczy wszystkim kojarzy się ze świętami. Jaki związek odpowiada za ich niezwykły zapach? Jakie są jego właściwości? W jakim celu roślina je produkuje? Przekonajmy się!
Potrzebne materiały: świeże skórki z jednej pomarańczy, kilka balonów.
Do zobaczenia on-line! Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat 🙂
Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, niezbędne będzie urządzenie z dostępem do internetu (komputer, laptop). Korzystając z niego wyślij swoje zgłoszenie na adres: [email protected].
W zgłoszeniu napisz swoje imię i wiek. W odpowiedzi otrzymasz link do platformy Zoom, na której będzie się odbywać nasze spotkanie w dniu 5.12.2020 r.
Mat. nadesłany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS