A A+ A++

Z mobilną wystawą “Muzeum na kółkach” Polin odwiedzi w tym roku 10 miejscowości. Są wśród nich m.in. Starachowice, Żywiec, Gorlice, Września i Trzebinia.

FOT. MAGDALENA STAROWIEYSKA/MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Dokładna data tego wydarzenia nie jest jeszcze znana, ale będzie to najprawdopodobniej 5-7 lipiec. Muzeum Polin właśnie ogłosiło zwycięskie projekty. Ich autorami i koordynatorami są przeważnie działacze społeczni w partnertwie z instytucjami kultury

Jedną z dwóch koordynatorek projektu trzebińskiego jest Agnieszka Kostuch. – Partnerem głównym jest TCK. Z  dyrektorem Adamem Potockim ustaliłam program wydarzeń towarzyszących wystawie. Duży udział w nich będzie miało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR – mówi A. Kostuch.

Wstępny program wydarzeń w Trzebini towarzyszących moblinemu muzeum:

– plenerowy koncert muzyki klezmerskiej zespołu Klezmorim Trio
– wykład judaisty z Pszczyny Sławka Pastuszki na temat cmentarzy żydowskich. Pastuszka jest świetnym prelegentem i działaczem społecznym na rzecz ratowania cmentarzy
– wystawę judaików i prelekcję Anny Sadło-Ostafin na ich temat w Muzeum Regionalnym w Trzebini
– zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Trzebini pod przewodnictwem Leszka Morawieckiego i dr Anny Dawidowicz-Trząsalskiej, która wykonała tłumaczenie inskrypcji macew
– dwa spacery po mieście „śladami trzebińskich Żydów” pod przewodnictwem dr Joanny Piskorz
– emisję filmu dokumentalnego o cmentarzu żydowskim w Trzebini (być może jego premiera), który nakręciło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej w kinie “Sokół”.

– Poza tym, POLIN udostępni film Mikołaja Grynberga “Dowód tożsamości”. Być może uda się zaprosić jego autora do Trzebini. Będę próbowała – obiecuje Agnieszka Kostuch.

Planowane wydarzenia wzbogacą też warsztaty dostosowane tematycznie do charakteru grup ich uczestników.

Pawilon na rynku

POLIN przyjedzie z pawilonem wystawienniczym, który stanie na Rynku. Urząd miasta wyraził już zgodę. Wystawa „Muzeum na kółkach”, będzie animowana przez zespół muzealnych edukatorów. Osoby zwiedzające będą mogły zobaczyć prawdziwe judaika, zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z historii polskich Żydów, dowiedzieć się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim oraz poznać historię lokalnej społeczności żydowskiej.

Projekt powstał z myślą  o mieszkankach i mieszkańcach mniejszych miejscowości, dla których wizyta w Muzeum POLIN pozostaje skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСемь главных новостей Украины и мира на 19:00 10 февраля
Następny artykułPrzestrzeń przyjaznego mieszkania