Spis treści
- Prewencja suicydalna w warszawskich szkołach
- Gdzie znaleźć informacje o szkoleniach w ramach prewencji suicydalnej?
W 2022 roku odnotowano rekordową liczbę prób samobójczych dzieci i młodzieży, stąd też powstała inicjatywa “TAK dla prewencji suicydalnej”. Jak poinformował Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace “Miasto Stołeczne Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach”. W czwartek odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i zostały przedstawione projekty wybrane w ramach obywatelskiego budżetu.
O tym, jak wiele jest do zrobienia w zakresie psychoedukacji dzieci i młodzieży oraz prewencji suicydalnej rozmawialiśmy z Dominikiem Kucem w lutym. Całą rozmowę można przeczytać na Polityce Zdrowotnej:
Psychoedukacja nie istnieje. Liczy się program a nie samopoczucie dzieci
Prewencja suicydalna w warszawskich szkołach
Dominik Kuc złożył projekt pt. “Ochrona życia najmłodszych: zapobieganie zachowaniom samobójczym dzieci i młodzieży – cykl szkoleń”. Jak czytamy na stronie projektu:
Od stycznia do października 2022 roku w Polsce doszło do co najmniej 1 715 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków w Polsce, z czego 127 zakończyły się śmiercią. Konieczne jest aktywne prowadzenia profilaktyki i prewencji suicydalnej w warszawskich szkołach. Uwrażliwienie kadry pedagogicznej szkół oraz rodziców/opiekunów prawnych dzieci i młodzieży na sygnały ostrzegawcze, zapoznanie z podstawowymi procedurami postępowań w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia dzieci przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa uczniów w szkołach.
W ramach projektu, na który zagłosowało 18044 Warszawiaków odbędzie się cykl szkoleń dla kadry warszawskich placówek oświatowych oraz rodziców/opiekunów prawnych na temat: zapobiegania zachowaniom samobójczym dzieci i młodzieży.
Jak czytamy na stronie projektu celem 8-godzinnego spotkania dla kadry pedagogicznej jest:
uwrażliwienie jej na sygnały zagrożenia samobójstwami wysyłane przez uczennice/uczniów oraz przekazanie wiedzy dotyczącej profilaktyki zachowań suicydalnych w szkole. Ważne będzie przedstawienie różnych działań, jakie można podejmować w szkole, zanim wystąpią sytuacje kryzysowe związane z samouszkodzeniami i próbami samobójczymi uczennic/uczniów, wskazanie czynników wspierających dzieci i młodzież w sytuacjach kryzysowych. Istotnym elementem szkolenia będzie także przedstawienie podstawowych zasad reagowania w sytuacjach samouszkodzeń i prób samobójczych dzieci i młodzieży. Zwiększenie kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie reagowania na sygnały ostrzegawcze zwiększy szanse na szybsze dostrzeganie symptomów zagrożeń samobójstwami, a tym samym zwiększy poczucie bezpieczeństwa uczniów/uczennic w szkołach.
Natomiast celem celem 4-godzinnego szkolenia dla rodziców/opiekunów prawnych jest:
uwrażliwienie na sygnały ostrzegawcze związane z samobójstwami, przekazanie wskazówek, jak wspierać dziecko z myślami samobójczymi. Istotnym komponentem szkolenia będzie moduł odwołujący się do ważnego aspektu profilaktyki zachowań suicydalnych, tzn. wskazania rodzicom sojuszników w sytuacjach trudnych i kryzysowych związanych z samouszkodzeniami, próbami samobójczymi ich dzieci. Przedstawienie instytucji, organizacji, do których rodzice mogą zwrócić się o pomoc.
Gdzie znaleźć informacje o szkoleniach w ramach prewencji suicydalnej?
Informacje zostaną opublikowane na stronach: edukacja.um.warszawa.pl, um.warszawa.pl/wcies. Zapisy będą się odbywać za pomocą elektronicznego systemu. Szkolenie będzie otwarte dla kadry warszawskiej oświaty oraz rodziców/opiekunów prawnych. Co ważne webinary dla rodziców/opiekunów prawnych – tłumaczone na język PJM (polski język migowy), co pozwoli na zapewnienie dostępności osobom niesłyszącym.
Źródło: bo.um.warszawa.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS