A A+ A++

Zastanawiasz się, do czego służy wanna galwaniczna? Może zabrzmieć to nieco jak gra słów, ale jest to konstrukcja przeznaczona do kąpieli – tyle, że także galwanicznych. Tego typu akcesorium stanowi bardzo ważne wyposażenie zakładów takich, jak galwanizernie. To w nich przeprowadza się galwanizowanie metalu, czyli pokrywanie go warstwą (lub warstwami) innego metalu. Jaką w tym wszystkim rolę pełnią wskazane na samym początku wanny galwaniczne?

Krótka charakterystyka wanny galwanicznej

Wanna galwaniczna jest zbiornikiem, który można tylko z nazwy przyrównać do klasycznego wyposażenia łazienki. Zasadniczą różnicą jest bowiem jej konstrukcja – wanny galwaniczne mogą być produkowane ze stali lub też specjalnego tworzywa odpornego na działanie drażniących czynników towarzyszących galwanizacji. W zależności od zapotrzebowania danego zakładu galwanizerskiego takie elementy mogą być wyposażeniem samonośnym lub też stanowić część większej linii przemysłowej.

Wielkość wanny przeznaczonej do wykonywania kąpieli galwanicznych również uzależniona jest od prac realizowanych w przedsiębiorstwie. Idąc tym tropem należy zaznaczyć, że wymiary takiego zbiornika dostosowywane są do wielkości elementów, które będą docelowe poddawane w nim kąpielom galwanicznym. Do małych detali nie jest zatem potrzebna duża wanna – znacznie wygodniejszą będzie niewielka, na przykład taka do pojemności w granicach 1 metra sześciennego.

Duże galwanizernie, które zajmują się opracowaniem elementów wielkogabarytowych montują analogicznie większe wanny, dające możliwość nakładania powłok galwanicznych na przykład na takie wyroby, jak przęsła ogrodzeniowe.

Czym jest kąpiel galwanizacyjna?

zbiorniku galwanizacyjnym, jakim jest wanna, przeprowadzana jest kąpiel pozwalająca nadać metalowym przedmiotom dodatkowe, pożądane cechy, ochronić je powłokami zewnętrznymi czy zwyczajnie udekorować.

Istotną rolę w takiej kąpieli odgrywa stosowany do galwanizacji roztwór. Stanowi go płyn elektrolityczny z jonami metalu, który ma docelowo osiąść jako powłoka zewnętrzna na elementach. Do najpowszechniej wykorzystywanych należą chrom, cynk czy nikiel – od nich też biorą się nazwy poszczególnych procesów, takich jak cynkowanie lub chromowanie.

Po zanurzeniu detali w kąpieli przez roztwór przepływa prąd, dzięki któremu jony wytwarzają na powierzchni metalu trwale przylegającą powłokę. W przypadku na przykład stali będzie ona skutecznie chronić ją przed korozją.

Wanny galwaniczne w standardzie i na zamówienie

Zbiorniki tego rodzaju są produkowane przez wyspecjalizowane zakłady działające w branży galwanicznej. W ich ofercie często znaleźć można już gotowe wanny, odpowiadające przyjętym standardom rozmiarowym. Jednak w szczególnych przypadkach takie przedsiębiorstwa oferują wykonanie konstrukcji na indywidualne zamówienie – przede wszystkim wówczas, gdy wanna musi być niewymiarowa czy o niestandardowym kształcie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLUKSPAW z nowymi niższymi cenami na ogrodzenia i balustrady! [wideo, zdjęcia]
Następny artykułObóz koszykarski dla zawodniczek UKS Huragan