A A+ A++

Jak każdego roku władze samorządowe i mieszkańcy Wanat pamiętają o wydarzenia z 28 lutego 1944 roku. W wyniku pacyfikacji wsi zginęło 108 ze 132 mieszkańców wioski. W obchodach 80. rocznicy tragicznych wydarzeń wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Wieś Wanaty w 1944 roku liczyła 22 zagrody. Spośród 132 mieszkańców, 28 lutego 108 osób straciło życie, wśród nich 49 dzieci. Bezpośrednią przyczyną spalenia wioski i wymordowania jej mieszkańców była potyczka zbrojna, którą partyzanci stoczyli z Niemcami w lesie pod Bączkami, na tydzień przed spaleniem wsi. W wyniku tego zbrojnego starcia zginęło siedmiu Niemców, a trzech zostało rannych. Wydarzenie to było pretekstem do tego, by okupanci zastosowali wobec mieszkańców Wanat zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

W czwartek pod pomnikiem złożono kwiaty, zapalono znicze. Odmówiono także modlitwę oraz odczytano apel poległych. Dalsza część uroczystości odbyła się Szkole Podstawowej w Dąbrowie z siedzibą w Woli Łaskarzewskiej im. Pamięci Wanat.

– Wanaty to 1 z 817 polskich wsi, które w okresie II wojny światowej, zostały spacyfikowane przez Niemców. Miał miejsce tutaj jeden z najstraszniejszych aktów terroru niemieckiego wobec ludności wiejskiej – mówił prezydent Andrzej Duda, który jak przyznał wielokrotnie przejeżdża obok pomnika w Wanatach. Wieś leży niedaleko ośrodka wypoczynkowego głowy państwa.  

– Za zbrodnię należy się kara. Obowiązkiem chrześcijańskim jest wybaczać. Jesteśmy uczeni, że nie wolno nienawidzić. Wybaczyć to jedno, ale ukarać zbrodniarzy, to co innego. Zadośćuczynić krzywdy, to jeszcze co innego. Naprawienie szkód nigdy nie nastąpiło. Może wtedy Wanaty wyglądałyby dzisiaj inaczej – kontynuował prezydent. – Cześć i chwała, wieczna pamięć Wanatom i pomordowanym mieszkańcom Wanat. Cześć i chwała bohaterom, którzy na tym terenie walczyli o Polskę! – dodał.

O tym, aby nie zapomnieć o tych co wydarzyło się 80 lat temu pod Łaskarzewem mówiła zastępca wójta gminy. – Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem i zbiorowym wyrazem hołdu dla tych, którzy wtedy zginęli – zaznaczała Sylwia Szopa. – Pamięć trwa. Pozwala ocalić od zapomnienia tamte chwile po to, by nie poszły w niepamięć wraz z tamtymi bohaterami. Niech w dalszym ciągu nasza pamięć pozostanie w obliczu prawdy. Prawdy, która wynika z faktycznych wydarzeń. Prawdy o 28 lutego 1944 roku, którą trzeba przypominać, by ludzie znów nie zapragnęli być barbarzyńcami – dodała.

W dalszej części uroczystości uczniowie miejscowej szkoły przedstawili program artystyczny.

łk

fot. KSO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHP Envy x360 14 2024 oraz HP Pavilion Aero 2024 – specyfikacja nowych laptopów z Intel Meteor Lake i AMD Ryzen 8040
Następny artykułZmiana na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Piszu