A A+ A++

Zróżnicowanie wśród seniorów

Niedawno resort przedstawił w parlamencie dokument przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd na temat sytuacji osób starszych w 2022 r. Wynika z niego między innymi, że przeciętny dochód rozporządzalny na jedną osobę w rodzinach, w których były wyłącznie osoby starsze, był o ponad 16 proc. wyższy niż w rodzinach, w których mieszkały wyłącznie osoby młodsze. Powołano się na badanie budżetów gospodarstw domowych w 2022 r. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę w gospodarstwach domowych wyłącznie z osobami 60+ wyniósł 2622,69 zł, a bez nich 2258,76 zł. – Gospodarstwa domowe osób młodszych mają bardziej zróżnicowana sytuację materialną niż osoby starsze. Są w nich osoby niepracujące, dzieci, młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają pracę zawodową, więc mniej zarabiają – mówi dr Maciej Bukowski, ekonomista z UW i prezes WiseEuropa, tłumacząc przyczyny, dla których rodziny osób młodszych przeciętnie mają mniej pieniędzy do dyspozycji. Zwraca uwagę na to, że wśród emerytów wciąż jest spora grupa, która otrzymuje świadczenia wyliczane według sposobu sprzed reformy emerytalnej z 1999 r.

Jednak zarówno on, jak i inni ekonomiści zwracają uwagę, że sytuacja materialna nestorów także jest zróżnicowana.

– Na pewno w trudniejszej sytuacji są jednoosobowe gospodarstwa osób starszych, szczególnie kobiet, które mają niższe świadczenia, lub rencistów – zwraca uwagę dr Paula Kukołowicz, kierowniczka zespołu zrównoważonego rozwoju Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – W tych grupach wskaźnik ubóstwa jest znacznie wyższy niż średnia – dodaje. I przypomina, ze także świadczenia rolnicze są znacząco niższe niż pracownicze.

Sposoby na pomoc dla ubogich

– Ważne jest, byśmy popatrzyli także na wydatki w porównaniu z dochodami: w jakich grupach są wyższe, a w jakich niższe – dodaje Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG. Z danych resortu wynika, że wydatki w rodzinach osób starszych wynoszą ponad 72 proc. dochodu rozporządzalnego, a osób młodszych – ponad 66 proc.

Specjaliści zwracają uwagę na to, że różnice w poziomie życia osób starszych będą się pogłębiały. Już rośnie liczba osób, które nie otrzymują emerytury minimalnej gwarantowanej przez państwo. W świadczeniach osób, które będą przechodziły na emeryturę za kilka, kilkanaście lat, coraz mniejszą część (a więc wartość) stanowić będzie kapitał początkowy. To oznacza niższą relację między ich emeryturami a zarobkami niż w przypadku obecnych świadczeniobiorców.

Druga waloryzacja jako szybsza reakcja na rosnące ceny jest dobrym r … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Скачем по тем же граблям”: новый законопроект о мобилизации нуждается в доработке, — эксперты
Następny artykułУ Білому домі запевнили, що у Конгресі США є двопартійна підтримка України