A A+ A++

Działamy pod ogromną presją czasu, podejmujemy działania niezbędne dla ratowania zdrowia i życia ludzi. Bez samorządów walka z epidemią jest niemożliwa – podkreśla Starosta Gorlicki Maria Gubała. Niemal każdego dnia wraz z Zarządem Powiatu a zarazem we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i Szpitalem musimy podejmować kolejne, trudne decyzje w tym zakresie.

  Zarząd Powiatu Gorlickiego podjął szereg działań mających na celu wsparcie walki  z pandemią koronawirusa. Zabezpieczone zostały miejsca kwarantanny zbiorowej w Powiatowym Zespole Placówek Oświatowych w Bieczu, dzisiaj w pełni wykorzystane oraz ostatnio zabezpieczono 34 pokoje w ośrodku Sport Arena w Szalowej.
Do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wysłane zostało zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej skutkuje ujęciem powiatu gorlickiego w zestawieniu składanym przez Wojewodę Małopolskiego do Agencji Rezerw Materiałowych.

  Celem minimalizacji ryzyka transmisji koronowirusa podjęta została decyzja o pracy w trybie ostrodyżurowym w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach od dnia 17 marca. Oznacza to, że przyjmowane będą wyłącznie przypadki pilne, a decyzję o każdej kwalifikacji na oddział podejmował będzie lekarz kierujący oddziałem lub lekarz dyżurny. Wyjątki dotyczą oddziałów onkologicznego,ginekologiczno-położniczego, okulistycznego, rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej, ale tylko do zakończenia trwającego cyklu rehabilitacyjnego.
Zakład Diagnostyki Obrazowej wykonuje badania tomografii zgodnie z harmonogramem, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z pacjentem. Natomiast badania ambulatoryjne: usg i rtg wykonywane są wyłącznie w trybie pilnym, podobnie jak w pracowni endoskopii.  Częściowo ograniczone zostało funkcjonowanie poradni specjalistycznych za wyjątkiem poradni onkologii i chemioterapii oraz poradni ginekologiczno-położniczej (ciąża, ginekologia onkologiczna) oraz przyoddziałowej poradni okulistycznej. W sytuacji gdy nie ma konieczności stawienia się pacjenta osobiście istnieje możliwość uzyskania porady telefonicznej (skierowanie, recepta, kontynuacja zwolnienia). Pacjentom zgłaszającym się do POZ oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej udzielane są teleporady. Udzielający je lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego,    e-recepty. Ograniczone zostały wszystkie wejścia do budynku Szpitala – wejście główne od ulicy Armii Krajowej oraz boczne wejście do SOR od ulicy Węgierskiej tylko dla pacjentów SOR. Przy wejściu dokonywana jest wstępna weryfikacja i segregacja osób wchodzących na teren Szpitala.

  Wobec faktu, że ilość respiratorów w Szpitalu jest ograniczona Starosta wystąpiła z prośbą do samorządowców ziemi gorlickiej o złożenie deklaracji przekazania środków na zakup dodatkowych respiratorów, celem uzupełnienia wyposażenia Szpitala. Doświadczenia innych krajów uczą nas, że respiratory są podstawowym narzędziem w walce z powikłaniami tej choroby, ponieważ dochodzi do niewydolności oddechowej. Stąd podejmowane są również wszelkie inne alternatywne działania aby maksymalnie zwiększyć liczbę punktów poboru tlenu medycznego dla zakażonych pacjentów.

  W tym trudnym czasie samorząd nie zapomina także o seniorach, dla których koronawirus jest szczególnie niebezpieczny. Szczególną opieką objęci zostali mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z terenu powiatu gorlickiego. Podjęta została decyzja o wstrzymaniu odwiedzin mieszkańców, zakaz wyjść pensjonariuszy poza teren placówki, wprowadzono ograniczenia wzajemnego kontaktu.
W Gorlickim Ośrodku Interwencji Kryzysowej działającym w strukturze PCPR, również wprowadzone zostały dla jego mieszkańców ograniczenia wyjść poza teren do niezbędnego minimum oraz ograniczenia wzajemnego kontaktu. Zawieszone zostały również spotkania w ramach  warsztatów edukacyjnych oraz grup wsparcia funkcjonujących na terenie Ośrodka, jak i poza nim. Natomiast psycholodzy, psychoterapeuci i prawnik świadczą poradnictwo i wsparcie telefonicznie oraz mailowo od poniedziałku do piątku, w godzinach od 700 do 1900. W pozostałych dniach i godzinach istnieje możliwość kontaktu telefonicznego z interwentem kryzysowym.

  W Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych funkcjonujących w ramach COD „Razem” celem ochrony wychowanków i kadry zastosowano ograniczenia w postaci wstrzymania odwiedzin wychowanków i ich wyjazdów do domów rodzinnych, zapewniając jednocześnie możliwość realizacji tych kontaktów za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Została zawieszona również działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy. Kadra tych placówek została zobowiązana do kontaktów z uczestnikami z uwzględnieniem środków komunikacji elektronicznej oraz wsparcia świadczonego w formie  rozmów telefonicznych.

  W działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w związku z epidemią zaangażowane są wszystkie służby. W „Wojewódzkim planie działań na wypadek wystąpienia epidemii” każda ma wyznaczone zadania. Starosta i Zarząd Powiatu ściśle współpracuje z Policją, ze Strażą Pożarną, ze Strażą Graniczną, Wojskową Komendą Uzupełnień. O każdej podjętej inicjatywie informowane są samorządy miast i gmin powiatu gorlickiego. Wspólnie podejmowane są decyzje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Wizyty we wszystkich urzędach ograniczono do niezbędnie koniecznych, proponując w zamian kontakt telefoniczny, listowy bądź drogą elektroniczną, z możliwością skorzystania z bezobsługowej skrzynki podawczej.

  Zadbano również na miarę możliwości o bezpieczeństwo Pracowników Urzędów, stwarzając warunki zmniejszenia liczby bezpośrednio pracujących poprzez zlecenie pracy zdalnej oraz wykorzystywanie przysługujących urlopów wypoczynkowych.

  Ponadto mając na względzie wysoce zagrożone interesy przedsiębiorców uruchamiane są instrumenty wsparcia pozwalające na udzielenie jednorazowych pożyczek, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz dofinansowanie części kosztów jednoosobowych działalności gospodarczych.
W obliczu rezygnacji niektórych przewoźników ze świadczenia usług komunikacyjnych Starosta Gorlicki zdecydowała o wystąpieniu z inicjatywą utworzenia przez Gminy przy koordynacji Powiatu komunikacji zastępczej, w oparciu o bazę autobusową MZK Sp. z o.o., będącego spółką komunalną Miasta Gorlice.

My, samorządowcy, jesteśmy najbliżej ludzi, dlatego  reagujemy bardzo szybko, starając się robić wszystko, co tylko leży w zakresie naszych możliwości – zaznacza Starosta Gorlicki Maria Gubała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz Kętrzyna ogłosił plan pomocy przedsiębiorcom
Następny artykułRadosna Agata Duda gawędzi z GRUPĄ młodzieży podczas wirtualnego spotkania. Internauci grzmią: “TO JEST SKANDAL!” (ZDJĘCIA)