A A+ A++

Projekt wprowadza dodatkowo drugi mechanizm: jeśli dana osoba w okresie pięciu lat od nabycia pierwszego mieszkania, kupuje trzeci lokal, zostanie objęta stawką 3 proc. PCC. Zakup czwartego lokum będzie wymagał zapłaty 4 proc. PCC, a piątego „M” – 5 proc. PCC. Przepisy nakładają również obowiązek składania przez kupującego deklaracji u notariusza na temat liczby umów sprzedaży lokali mieszkalnych zawartych w okresie pięciu lat przed daną umową oraz pouczania kupującego przez notariusza o nowych konsekwencjach podatkowych transakcji.

Jeśli te przepisy wejdą w życie — a według zamiaru jej autorów, nowela zacznie obowiązywać od 2025 r. — czy flipperzy zaczną żonglować prawem? Np. będą kupować i sprzedawać lokale przez osoby trzecie? Mamę, stryjka, ciotkę…?

To najbardziej oczywista droga przed ucieczką fiskalną, zwłaszcza że z proponowanej regulacji wyłączone są osoby z pierwszej i drugiej grupy podatkowej. Może również dojść do innych prób obejścia przepisów, tak, jak ma to miejsce w przypadku wprowadzonych w połowie ubiegłego roku regulacji zakazujących handlu cesjami (prawami do lokalu mieszkalnego) z umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Cesji można dokonać raz na trzy lata, ale I oraz II grupa podatkowa, czyli najbliższa rodzina, jest wyłączona z tej regulacji. Przepisy nie obejmują również transakcji dokonywanych w ramach działalności gospodarczej. W efekcie zakaz handlu cesjami przyniósł w praktyce dość mierne rezultaty.

Spodziewam się, że również i w tym przypadku n … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnie przygotowania do gali rankingu Oceny Aktywności Gmin
Następny artykułPolska w Radzie Administracyjnej Międzynarodowej Organizacji Pracy