W południowych miejscowościach gminy Ćmielów odbywają się spotkania dotyczące tworzenia Rudzkiego Parku Kulturowego, który ma chronić przed powstaniem wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych, kopalń czy składowisk odpadów, o co walczą mieszkańcy od kilku lat.
Podczas spotkań w poszczególnych miejscowościach mieszkańcy podkreślają, że cenią sobie spokój i przyrodę. Nie ukrywają, często w mocnych słowach, że chcą utworzenia Rudzkiego Parku Kulturowego jak najszybciej, tym bardziej, że pojawił się kolejny inwestor, który chce tworzyć olbrzymią kopalnię w Rudzie Kościelnej.
Na spotkaniach pojawią się także pytania dotyczące tego, co będą mogli lub czego nie będą mogli robić, tworzyć, budować, prowadzić na obszarze RPK. Często w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, które mijają się z prawdą i przy tym również budzą niepokój mieszkańców.
– Z jednej strony rozumiem niepokój mieszkańców gminy związany z utworzeniem Rudzkiego Parku Kulturowego – mówi kierownik działu przyrody Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Łukasz Misiuna. To prawdopodobnie dla wielu nowa forma ochrony. Z drugiej strony zawsze najlepszym antidotum na niepokój i niepewność jest uzyskanie rzetelnej informacji. Przede wszystkim park nie jest formą ochrony przyrody, a tylko formą ochrony zabytków kultury. Dlatego nie wiąże się z wprowadzaniem zakazu wycinki drzew, koszenia łąk czy wypasu bydła. Te kwestie reguluje ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach, które obowiązują wszędzie, nie tylko w parkach kulturowych. Rudzki Park Kulturowy został powołany uchwałą Rady Gminy Ćmielów i w uchwale wymieniono zakazy dotyczące obszaru RPK. Są to m.in. zakaz budowy wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych, kopalń czy składowisk odpadów. Nie wymienia się tam zakazu prowadzenia gospodarki leśnej ani łąkarskiej. Inwentaryzacja przyrodnicza obecnego obszaru RPK trwa od trzech lat. Jej celem jest rozpoznanie wartości przyrodniczych okolic rezerwatu „Krzemionki Opatowskie” i ma posłużyć celom edukacyjnym, promocyjnym i naukowym.
Na zdjęciach południowo- wschodnia i południowa granica Rudzkiego Parku Kulturowego ( przy granicy z Borownią), po prawej stronie rzeki Kamienna.
Fot. Jerzy Sykała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS