Po raz piąty ukazuje się specjalny dodatek dziennika “Rzeczpospolita” Walka o Klimat. Jak co roku przybliżamy naszym Czytelnikom problematykę skutków zmian klimatu, zanieczyszczenia środowiska, walki ze smogiem, odpadów, gospodarki obiegu zamkniętego czy też świadomych wyborów konsumentów.
W tym roku tematem przewodnim jest nowa architektura energetyki, bo to w jaki sposób przebudujemy nasz system elektroenergetyczny zależy czy uda nam się odpowiedzieć na wyzwania klimatyczne. Potrzebujemy i to jak najszybciej zeroemisyjnej energetyki, co oznacza z jednej strony drastyczne odejście od węgla i postawienie na źródła odnawialne jak energia z wiatru i słońca, ale i atom.
Czysta energia potrzebna jest nam do zbudowania neutralnie klimatycznie gospodarki poprzez elektryfikację transportu i przemysłu. Szalenie istotne są tu nowoczesne technologie. Wodór, który postrzegany jest jako paliwo przyszłości swoją odyseję rozpocznie znacznie szybciej niż nam się wydaje.
CZYTAJ DODATEK W FORMIE E-BOOKA (kliknij w okładkę)
Czytaj więcej
Michał Niewiadomski: Po której stronie stajesz?
Czy potrzebujemy jeszcze więcej dowodów na to, że klimat się zmienia, i że to działalność człowieka ma na to główny wpływ? Sama świadomość, że tak jest, niewiele pomoże. Tu najważniejsze jest aktywne działanie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej
Pożegnanie z węglem
– Pięć lat temu dotarło do nas, co się na świecie dzieje. I że nie ma od tego odwrotu, a my musimy iść ze światem, a nie przeciwko niemu – mówią górnicy.
Czytaj więcej
Niepewny status gazu ziemnego
Z jednej strony może ustabilizować dostawy prądu z OZE, ale z drugiej utrwalić silną pozycję paliw kopalnych.
Czytaj więcej
Wyzwania transformacji
W polskim systemie elektroenergetycznym sukcesywnie przybywa nowych mocy z OZE. Zielona transformacja dotyka coraz więcej branż i sektorów gospodarki, jest motorem rozwoju nowych produktów i usług wspierających niskoemisyjną gospodarkę. Odnawialne źródła energii rodzą jednocześnie wiele nowych wyzwań ze względu na dużą zmienność produkcji i obciążeń generowanych w obrębie sieci.
Czytaj więcej
Sieci powinny dostosować się do miksu energetycznego
Straciliśmy 30 lat na udawaniu transformacji energetycznej. Musimy zdecydować, że dekarbonizujemy, decentralizujemy i rozpraszamy generację, tworzymy mikrosieci i je bilansujemy – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.
Czytaj więcej
Zasypać lukę węglową wiatrakami
Polska energetyka po 2025 r. może cierpieć na deficyt dostępnej mocy. Lądowe farmy wiatrowe, choć nieidealne, mogą szybko wypełnić braki mocy po węglu.
Czytaj więcej
Bez atomu nie będzie ambitnej transformacji
Europa zaczyna oswajać się z myślą, że tylko elektrownie jądrowe zapełnią luki po rezygnacji z paliw kopalnych. Szkoda tylko, że szumnie zapowiadany polski program atomowy pozostaje na papierze.
Czytaj więcej
Czytaj więcej
Czytaj więcej
Czytaj więcej
Czytaj więcej
Amazon walczy o klimat, mocno inwestuje w zieloną energię
Niezależnie od sektora firmy wprowadzają coraz szerzej zakrojone programy ograniczania wpływu na środowisko. Wśród sprzedawców internetowych świadomość konieczności podejmowania takich działań również rośnie i to szybko.
Czytaj więcej
W trosce o czystość rzek
Polskie rzeki są stale zanieczyszczane, tylko 10 proc. z nich ma stan dobry lub bardzo dobry. Dlatego Wody Polskie zajęły się sprawą różnego typu wylotów do rzek. Okazało się, że na 20 tys. takich rur jedna trzecia nie ma wymaganych pozwoleń.
Czytaj więcej
Andrzej Guła: Gminy słab … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS