A A+ A++

Senior z zakupami w czasie epidemii koronawirusa. Fot. Przemysław Kozłowski

04.04.2020 r.

Gdy ludzie dobrego serca zwierają szyki, by pomóc w trudnych czasach seniorom, inni wykorzystują epidemię, by ich okraść.
 

Wciąż oszukują 

31 marca do Szpitala Miejskiego w Gdyni z podejrzeniem zawału serca trafiła 88-letnia gdynianka po tym, jak zdała sobie sprawę, że właśnie wyłudzono od niej oszczędności życia – 38 tysięcy złotych. Oszust podał się przez telefon za prokuratora prowadzącego kontrolę, czy ktoś nie posiada fałszywej gotówki. Kobieta dała się zwieść i podała mężczyźnie adres. Gdy ten przyjechał, powiedział, że zabierze pieniądze na chwilę do samochodu, żeby zrobić banknotom zdjęcia. Seniorka więcej nie zobaczyła ani fałszywego prokuratora, ani swoich oszczędności.

– Ciężko będzie złapać złodzieja i odzyskać pieniądze – mówi Jarosław Biały, naczelnik Wydziału Prewencji gdyńskiej policji. – Zazwyczaj po pieniądze przychodzi inna osoba niż ta, która dzwoni, a starszej osobie raczej trudno podać rysopis sprawcy.
 
Tego samego dnia inna gdyńska seniorka straciła na szczęście „tylko” 3 tysiące złotych. Bo więcej w domu nie miała.

– Ktoś zagaił ciocię, gdy wracała ze sklepu. Babka miała nałożoną maseczkę – opowiada zbulwersowana gdynianka, która opisała sprawę na Facebooku. 80-latka dała się tak zmanipulować, że do końca nie wie, czy kobieta podała się za córkę sąsiadki, która chce pożyczyć pieniądze, czy znajomą jej córki, która mieszka zagranicą i leży w szpitalu chora na koronawirusa. Pewne jest, że oszustka wykorzystała motywy związane z epidemią, by wyciągnąć od starszej kobiety gotówkę.
Ta seniorka nie zgłosiła sprawy na policję. Nie chciała mieć dodatkowego stresu, ponieważ ma problemy sercowe. I jest jej wstyd, że dała się oszukać. – Prosiła nawet córkę, żeby nie rozpowiadać po rodzinie, bo jest jej zwyczajnie głupio.
 
– Problem oszustw „na wnuczka” jest w okresie epidemii cały czas na wysokim poziomie – mówi policjant Jarosław Biały – Na początku epidemii był mały spadek tych zdarzeń, natomiast teraz powrócił. W tygodniu mamy kilka zgłoszeń, że były próby oszustw. Na szczęście są to najczęściej nieudolne próby. Ale zdajemy sobie sprawę, że bardzo dużo osób nie zgłasza do nas tych zdarzeń. I tak naprawdę nie znamy skali problemu i nie wiemy do końca w jaki sposób ci sprawcy działają.

Naczelnik Wydziału Prewencji prosi, by osobiście poszkodowani nie zgłaszali się w czasie epidemii na komisariat. Należy zadzwonić pod numer 112, dyspozytor przełączy na odpowiedni komisariat, a tam funkcjonariusz dyżurny poinstruuje, co należy dalej zrobić.
 

Jeszcze bardziej pomagają 

Widzialna Ręka Trójmiasto
Na trójmiejskiej mapie wolontariatu pojawiła się niedawno nowa grupa niosąca pomoc – Dobronosze. To powołana na czas epidemii inicjatywa Fundacji Młodorośli zajmującej się szeroko pojętą pomocą społeczną, inicjatywami oddolnymi i pracą z dziećmi. Ich wcześniejsze dziecko to słynna już akcja Widzialna Ręka Trójmiasto.

Dobronosze robią i dowożą zakupy osobom starszym, niepełnosprawnym i uziemionym w domach na kwarantannie.
By otrzymać pod drzwi podstawowe produkty spożywcze i higieniczne wystarczy zadzwonić pod numer 58 555 53 00 w godzinach 8.00-18.00. Wolontariusz przyjmie zamówienie i poda wycenę. Następnego dnia zakupy trafią do potrzebujących, bez bezpośredniego kontaktu z dostawcą.

To co wyróżnia Dobronoszy to odroczona płatność za zakupy. Można ją zrealizować przelewem wtedy gdy będzie taka możliwość. Fundacja zapewnia sobie bieżącą płynność i środki na zakupy dzięki społecznej zbiórce za pomocą serwisu Zrzutka.pl.
Dzięki wsparciu inicjatywy przez spółkę Trefl do każdych zakupów zostanie dołączone pudełko puzzli aby umilić czas pobytu w domu.
Wesprzeć Dobronoszy można finansowo, zostając ich wolontariuszem lub po prostu nagłaśniając ich akcję, tak by jak najwięcej potrzebujących mogło skorzystać z oferty zakupów.
 
Patronat nad akcją objęli Trójmiejscy prezydenci: Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Sopotu Jacek Karnowski i Gdyni Wojciech Szczurek.
dobronosze.pl
 
Seniorzy i osoby niepełnosprawne z prośbą o zakupy artykułów pierwszej potrzeby mogą również zgłosić się do gdyńskiej Straży Miejskiej. Należy zadzwonić pod numer 986.
 

Podsumowując

Zgłoszenia udanych bądź nieudanych prób oszustwa i kradzieży: telefon policji 112
 
Prośba o zakupy u Straży Miejskiej: telefon 986
 
Prośba o zakupy u Dobronoszy: telefon 58 555 53 00
 
Sprawy urzędowe i informacje w każdej sprawie dotyczącej miasta – Gdyńskie Centrum Kontaktu: telefon 58 626 26 26
 
Objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem jak: kaszel, trudności w oddychaniu, gorączka – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni: telefon 58 620 17 98 lub 58 620 57 44.
Telefon alarmowy Sanepidu w Gdyni: 605 462 480
 
Wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny i sąsiadów – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 1 – tel. 58 627 20 00
Obsługuje dzielnice: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo, Dąbrowa, Karwiny, Wielki Kack, Wiczlino, Mały Kack, Orłowo.
Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 2 – tel. 58 625 17 49
Obsługuje dzielnice: Oksywie, Babie Doły, Pogórze, Obłuże.
Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3 – tel. 58 663 20 20
Obsługuje dzielnice: Cisowa, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Leszczynki, Grabówek.
Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 4 – tel. 58 620 24 00
Obsługuje dzielnice: Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne, Witomino – Radiostacja, Witomino – Leśniczówka, Chwarzno – Wiczlino.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚladami Messiera: M7 – Gromada Ptolemeusza
Następny artykułTymczasowi idą pod nóż