A A+ A++

Płock dla Drzew, Zadrzewieni oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zrzeszyli swoje siły w Komitecie Ratunkowym Jaru Małej Rosicy. W pierwszą wiosenną niedzielę, 24 marca, aktywiści zorganizowali spacer po Jarze Małej Rosicy. Wycieczka była formą protestu przed planowanymi w tym miejscu zmianami.

– Nasz spacer nazywamy ratunkowym ponieważ walczymy o: uznanie jej rzecznego charakteru (obecnie we wszystkim dokumentach urzędnicy piszą o niej „rów”); objęcie ochroną prawną jej najpiękniejszego odcinka; natychmiastowe podjęcie prac nad zmianami Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nr 67, którego realizacja doprowadzi do zniszczenia jaru i samej rzeki – wymieniają organizatorzy w zaproszeniu.

Wydarzenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem ze strony płocczan. Jak wynika z relacji, którą aktywiści zamieścili w mediach społecznościowych, w spacerze wzięło udział ponad 130 osób. – Popieram nie tylko postulaty Komitetu Ratunkowego Jaru Małej Rosicy, ale również, jako mieszkanka tego pięknego miasta nad Wisłą jestem za utworzeniem Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego wzdłuż Jaru Małej Rosicy w Płocku – napisała w poście na Facebooku Małgorzata Witkowska, uczestniczka spaceru.

Gdzie się wybrać, aby poznać Jar Małej Rosicy? 

– Wielu mieszkańców Podolszyc nie zdaje sobie sprawy, że tuż obok ich bloków płynie górska rzeka. Jeżeli na Podolszycach zejdziemy na dół, w kłęb zieleni za kościołem św. Wojciecha, tam właśnie ona się znajduje – wyjaśnia w Radio Płock FM Grzegorz Piaskowski, aktywista działający w grupie Płock dla drzew. – Górska rzeka, która charakteryzuje się meandrującym nurtem, bystrzami. Przyroda w tym miejscu jest naprawdę niesamowita – podkreśla. Piaskowski dodaje, że ukształtowanie terenu w tym miejscu jest również wyjątkowe.

Formalnie w dokumentacji rzeka figuruje, jako rów melioracyjny. – Nawet nie trzeba się znać, to po prostu jest piękna rzeka, którą chcemy objąć formą ochrony – zaznacza Piaskowski.

Na lutowej sesji Rady Miasta Płocka aktywiści wystąpili z wnioskiem, aby Jar Małej Rosicy stał się Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym.

Fot. Tomasz Załęski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabór projektów do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Chojnice – Człuchów
Następny artykuł“Pingwin” jak “Rodzina Soprano”? Zwiastun serialu z uniwersum “Batmana”