A A+ A++

Podczas poniedziałkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej w Bytomiu, bytomskie radne i radni podjęli uchwałę – apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego.

Związani z godką 

W swoim liście do Prezydenta RP bytomscy radni zwracali uwagę na to, że starania śląskich środowisk o wprowadzenie regulacji prawnych nie tylko podniosą prestiż języka śląskiego, ale przede wszystkim powstrzymają jego zanik.

–  Ślązacy dali wyraz swego przywiązania do tego elementu kulturowego dziedzictwa, prowadząc działania twórcze i  promocyjne. Ich plonem są liczne teksty literackie i spotkania teatralne. Śląski pojawia się w nowych kontekstach, co dowodzi, że jest językiem żywym i przedmiotem troski wspólnoty swoich użytkowników – czytamy w apelu Rady Miejskiej w Bytomiu.

Za przyjęciem uchwały za głosowało 17 radnych (Beata Adamczyk-Nowak, Piotr Bula, Maciej Gajos, Tymoteusz Jabłoński, Magdalena Koloch, Izabela Kozak, Witold Krieser, Michał Napierała, Krzysztof Niewiadomski,  Grzegorz Nowak, Iwona Pakosz, Teresa Polak, Kamil Probierz, Michał Staniszewski, Joanna Stępień, Barbara Wadowska, Andrzej Wężyk). Przeciw było ośmioro (Maciej  Bartków, Dawid Dąbrowski, Waldemar Gawron, Mariusz Janas, Kamil Jaszczak, Piotr Patoń, Alfred Pyrk, Dominika Sobczak.) 

Za uznaniem języka śląskiego

Podczas ostatniego spisu powszechnego ponad 19 tysięcy bytomian zadeklarowało narodowość śląską. Co więcej ponad 12 tys. osób z Bytomia zadeklarowało, że językiem, którym posługują się na co dzień jest język śląski. W Bytomiu od lat realizowane są projekty promujące i kultywujące tradycje naszego regionu zwłaszcza wśród dzieci, młodzieży, ale nie tylko. Dowodem na ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu tematyką śląską. była pierwsza edycja Aglo Festiwalu – wydarzeniu poświęconemu regionalnej i ogólnopolskiej refleksji nad Górnym Śląskiem.

Za uznaniem języka śląskiego opowiadają się także przedstawiciele środowisk kulturalnych i akademickich.  

– Z inicjatywy Szczepana Twardocha wystosowaliśmy jako środowisko artystyczno-naukowe – ludzie różnych charyzmatów i profesji, z wyłączeniem polityków – list otwarty do pana prezydenta. Pełen empatii, wyjaśniający, dlaczego uznanie języka śląskiego jako regionalnego jest dla nas ważne, a pewnie z punktu widzenia kultury śląskiej – konieczne do jej przetrwania – mówi Zbigniew Rokita, pisarz, dziennikarz, reportażysta i dyrektor zorganizowanego w Bytomiu Aglo Festiwalu.

Z apelem do prezydenta RP

Przypomnijmy, że 26 kwietnia Sejm RP uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. Kolejnym etapem legislacyjnym było poparcie Senatu RP, a następnie uchwała trafiła do podpisu do Prezydenta RP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzebudowa ul. Tartacznej na Koszycach: Nowe miejsca postojowe i chodniki
Następny artykułEfektywne koszenie trawy – jak to zrobić?