Dodano: 1 marca 2024 10:17
Płatne wejście na budowaną w Parku Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu wieżę to nie jedyna zaskakująca informacja ostatnich dni. Wałbrzyscy urzędnicy poważnie biorą pod uwagę także kwestię zamykania wieży po zmroku. To oznacza, że zimą, wieża mogłaby być niedostępna dla turystów już w okolicach godziny szesnastej.
W środę, jako pierwsi, poinformowaliśmy, że wejście na budowaną w Parku Jana III Sobieskiego, tuż obok Harcówki, wieżę widokową ma być płatne. Turyści zapłacą dziesięć złotych. Na zniżkę mogą liczyć mieszkańcy Wałbrzycha, którzy wyrobią sobie kartę mieszkańca „Kocham Wałbrzych”. Miasto jednak dopiero wybrało firmę, która ma wdrożyć system miejskiej karty. Firma, zgodnie z propozycją umowy, ma dwa miesiące od dnia podpisania dokumenty na dostarczenie pierwszych trzech tysięcy kart. Bilety dostępne byłyby za pomocą specjalnych urządzeń – bramek, wpuszczających gości na wieżę.
Okazuje się jednak, że płatne wejście na wieżę to nie jedyna zaskakująca informacja związana z inwestycją, która ma być turystycznym magnesem wałbrzyskiego Śródmieścia. Urzędnicy analizują czy wieży nie zamykać na noc. Tu tłumaczą taką możliwość kwestiami bezpieczeństwa.
REKLAMA
Wieża miałaby być otwierana rano, około godziny ósmej i latem zamykana byłaby w okolicach godziny dwudziestej, a zimą, nawet już o godzinie szesnastej.
W poprzednim tekście zwróciliśmy uwagę, że w tegorocznym budżecie miasto założyło wpływy z tego tytułu na poziomie miliona dwustu tysięcy złotych. Wyliczyliśmy, że aby uzyskać taki wpływ przez rok, dziennie na wieżę musiałoby wchodzić ponad 300 osób płacących 10 złotych za bilet.
Nasi czytelnicy zwrócili jednak uwagę, że w tym roku wieża będzie czynna nie 12, a 9 miesięcy. To nieco zmienia wyliczenia. W takiej sytuacji na wieżę każdego dnia musiałoby wejść około 450 osób i każda z nich musiałaby zapłacić bilet wart 10 złotych. Jeżeli pojawią się osoby korzystające z ulgi i płacące złotówkę, to liczba wejść musiałby być znacznie większa.
Przypomnijmy, że wieża ma być oddana do użytku na początku kwietnia. W połowie lutego na jej szczycie miał pojawić się ostatni, zamykający konstrukcję podest. Tych prac jednak jeszcze nie wykonano.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS