Dodano: 23 kwietnia 2024 15:35
Od maja w każdy weekend turyści będą mogli zwiedzić ewangelicki Kościół Zbawiciela w centrum Wałbrzycha. Od czerwca świątynię będzie można odwiedzić codziennie. Dla turystów przygotowany zostanie specjalny przewodnik, a w ramach zwiedzania będzie można wejść na jedną z empor.
Kościół otwiera się na turystów we współpracy z sąsiadującym Muzeum Porcelany. Przygotowany zostanie specjalny, łączony bilet do obu atrakcji, który będzie nieco tańszy. Będzie można zwiedzić także sam kościół. Cegiełka – bilet ma kosztować 10 złotych, a pieniądze przeznaczone zostaną na remont świątyni.
– Z muzealnego ogrodu wystarczy wyjść i jest się przed głównym wejściem do kościoła. Kościół Zbawiciela projektu Langhansa, jednego z najsłynniejszych architektów tamtego czasu, klasycystyczny, podobnie, jak Pałac Albertich, w którym mieści się muzeum, więc takie dwa klasycystyczne zabytki w Śródmieściu trudno, żeby nie były w jakiś sposób razem zwiedzane. Opracowaliśmy projekt wspólnego biletu. Oczywiście będzie można wejść do kościoła kupując cegiełkę przeznaczoną na remont kościoła, ale takie cegiełki będzie można też kupić w Muzeum Porcelany i wtedy muzeum i kościół będzie zwiedzało się troszkę taniej – mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Na otwarcie sezonu turystycznego Kościół Zbawiciela zaprasza już 30 kwietnia. Wówczas o godzinie osiemnastej pokazane zostaną archiwalne dokumenty.
– Pokażemy unikatowe nasze dokumenty z archiwum oraz artefakty, które sięgają nie tylko powstania tego kościoła i historii, ale także tego co działo się przed. Warto przyjść, dlatego że te dokumenty i artefakty będą pokazane tylko w ten dzień, bo później zostaną przekazane do opracowania – mówi Marek Bożek, proboszcz ewangelickiej parafii w Wałbrzychu.
Turyści, który będą w maju i kolejnych miesiącach odwiedzać kościół otrzymają przewodnik, który opowie o historii parafii i Wałbrzycha, ale także o zakamarkach świątyni. Odwiedzając Kościół Zbawiciela turyści będą mogli wejść także nad jedną z empor czy zajrzeć za ołtarz, gdzie jest ukryty kamień chrzcielny z czasów reformacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS