W Krynicy Morskiej od strony Zalewu Wiślanego Urząd Morski zbudował 4-kilometrowy wał przeciwpowodziowy. Na jego szczycie powstała techniczna droga, która ma służyć turystom do spacerów czy jazdy na rowerze.
– Celem całej inwestycji jest zabezpieczenie Krynicy Morskiej przed powodziami od strony Zalewu Wiślanego, poprawa ochrony brzegu Morza Bałtyckiego oraz minimalizowanie strat, wynikających z erozji lądu i cofania się brzegu. Dzięki uniknięciu powodzi, oprócz ochrony infrastruktury, znajdującej się w tym obszarze, zachowane zostaną również istniejące walory przyrodnicze – informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Prace na zlecenie Urzędu Morskiego wykonało konsorcjum firm: WMW Marek Pestilenz i Wojciech Pestilenz, Przedsiębiorstwo Budownictwa Melioracyjnego i Urządzeń Wodnych „INWESTMEL”, DABI SM Budny, które wygrało przetarg w tej sprawie. Kosztowały w sumie 35 milionów złotych.
Za tę kwotę zbudowano nowe wały, przebudowano istniejące podwyższając ich koronę, zamontowano mobilne zapory przeciwpowodziowe w porcie rybackim i pasażerskim, zbudowano rów do odprowadzania wód opadowych i drogę serwisową na koronie wału. A to wszystko na 4-kilometrowym odcinku.
– Zapory są proste w montażu, co jest niezwykle ważne z uwagi na krótki czas, jaki jest potrzebny do ich rozstawienia. Ten rodzaj zabezpieczenia przeciwpowodziowego, a mianowicie połączenie stałej konstrukcji wału z przesłonami mobilnymi, montowanymi w razie wystąpienia zagrożenia, jest bardzo korzystny i funkcjonalny m.in. z uwagi na możliwość zachowania walorów krajobrazu, który wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej zostanie zasłonięty przez zapory – wyjaśnia Magdalena Kierzkowska. – Droga na koronie wału, choć w zamierzeniu służy jego obsłudze technicznej, jest również przepięknym ciągiem spacerowym, który niewątpliwie uatrakcyjni turystycznie fragment brzegu Zalewu Wiślanego, znajdujący się w Krynicy Morskiej.
Urząd Morski w ramach projektu kupi również quada z przyczepą oraz zestaw do montażu mobilnych przegród.
oprac. RG na podstawie inf. Urzędu Morskiego w Gdyni
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS