Wąkrotka azjatycka (gotu kola) to niepozorna roślina, którą można spotkać na terenach podmokłych w klimacie tropikalnym. Porasta m.in. obszary południowej Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Australii. W przemyśle zielarskim i kosmetycznym zastosowanie znalazły jej liście i łodygi. Choć gotu kola w lokalnych społecznościach jest wykorzystywana od wieków, to w Europie stała się popularna stosunkowo niedawno. Co zadecydowało o jej sukcesie na Starym Kontynencie?
Gotu kola jako adaptogen
Gotu kola należy do adaptogenów, czyli szczególnej i starannie wyselekcjonowanej grupy roślin i grzybów. Jej wyjątkowe właściwości zostały odkryte i opisane przez botaników w połowie ubiegłego wieku. Biolodzy poszukiwali wówczas substancji, dzięki którym robotnicy mogliby pracować wydajniej. Zauważyli, że pożądane działanie wykazują niektóre gatunki ziół. Jednym z nich okazała się wąkrotka azjatycka.
Wszystkie adaptogeny łączą 3 cechy. Po pierwsze, wspomniane rośliny i grzyby pomagają człowiekowi lepiej radzić sobie ze stresem fizjologicznym oraz emocjonalnym. Po drugie, ich suplementacja może przyczyniać się do odzyskania homeostazy (stanu wewnętrznej równowagi). Po trzecie, żaden z adaptogenów nie ma właściwości toksycznych i uzależniających. W praktyce oznacza to, że ich spożywanie odbywa się bez uszczerbku dla zdrowia.
Wąkrotka azjatycka jako naturalny sposób na stres
Współczesny świat stawia przed człowiekiem wiele wyzwań. Wymaga się od niego m.in. szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków życia, wysokiej elastyczności i tolerancji niepewności. Wiele osób każdego dnia wykonuje liczne zadania, jednocześnie do ich mózgu dociera nadmiar informacji. Skutkuje to przestymulowaniem i stresem. O ile krótkotrwałe napięcie nerwowe mobilizuje siły organizmu i motywuje do działania, o tyle długotrwałe głównie szkodzi. Prowadzi m.in. do pogorszenia pamięci, koncentracji, dysregulacji emocjonalnej, depresji, problemów trawiennych i spadku odporności. Gotu kola pomaga lepiej tolerować stres.
Gotu kola jako wsparcie funkcji poznawczych
Postęp technologiczny wymaga sprawnej pamięci i koncentracji, ponieważ nieustannie trzeba integrować różne informacje, uzyskując ciąg przyczynowo-skutkowy. Sprzyja to zdobywaniu nowych umiejętności i poszerzaniu wiedzy. Niestety, układ nerwowy w pewnym momencie odczuwa zmęczenie z powodu intensywnej eksploatacji. Z pomocą przychodzi wąkrotka azjatycka, która wspiera funkcje poznawcze. Ułatwia zapamiętywanie i koncentrację.
Wykorzystanie wąkrotki azjatyckiej w kosmetykach antycellulitowych
Gotu kola wchodzi w skład kosmetyków antycellulitowych. Występuje w nich jako ekstrakt z Centella asiatica. Zauważono bowiem, że wąkrotka azjatycka zawiera substancje, które stymulują syntezę kolagenu. Mogą zatem przyczyniać się do ujędrnienia i uelastycznienia cery, co skutkuje redukcją pomarańczowej skórki.
Gotu kola w kremach przeciwzmarszczkowych
Wąkrotka azjatycka obfituje w liczne antyoksydanty, czyli substancje odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników. Wspomniane cząstki słyną ze swojej wysokiej reaktywności. Usiłują odebrać elektrony innym związkom chemicznym, dlatego uszkadzają białka, lipidy i kwasy nukleinowe. Prowadzą między innymi do nieodwracalnej degradacji włókien kolagenowych, co skutkuje powstawaniem zmarszczek. Można powstrzymać ten niekorzystny proces, sięgając po krem z ekstraktem z gotu koli.
Wąkrotka azjatycka na zdrowy sen
Zaburzenia snu stanowią poważny problem we współczesnym świecie. Przyczynia się do nich m.in. stres, któremu towarzyszy nadmierne pobudzenie układu nerwowego. W rezultacie wiele osób skarży się na obniżenie jakości nocnego wypoczynku. Zauważono, że wąkrotka azjatycka wspiera zdrowy sen, dlatego zaleca się jej suplementację.
Właściwości moczopędne gotu koli
Gotu kola słynie też z właściwości moczopędnych, przez co ułatwia usuwanie toksyn, nadmiaru soli, wody i tłuszczów z organizmu.
Zainteresowała Cię wąkrotka azjatycka? Poczytaj o właściwościach gotu koli
Artykuł sponsorowany
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS