A A+ A++

Gotowi? Warsztacik biblioteczny czas zacząć! Wakacje to wspaniały czas, zwłaszcza dla dzieci, które po szkolnych trudach pragną wypoczynku i zabawy, dlatego też  po raz kolejny z myślą o  dzieciach z  naszego powiatu dębickiego Wasza biblioteka zorganizowała zajęcia „Witajcie w naszej bajce – wakacyjny warsztacik biblioteczny”. Pierwszy dzień rozpoczął się od powitania uczestników i zapoznania nowych uczestników oraz przedstawieniem wszystkich atrakcji, które umilą czas naszym młodym Czytelnikom. Dzieci stworzyły kodeks, gdzie ustaliły wspólne zasady, które pozwalają na bezpieczne spędzanie czasu w bibliotece. Integracyjne gry i zabawy pozwoliły zbudować przyjazną atmosferę w naszej grupie i ułatwiły nam wzajemne poznanie się. W tym dniu dzieci poznały również najciekawsze, najdziwniejsze, najstarsze, największe biblioteki na świecie. Niektóre swoją aranżacją przypominały te, jakby wyjęte z baśni Andersena, ozdobione dziełami sztuki, ukryte przed światem. W bibliotece dzieci miały okazję zapoznać się z nietypowymi książkami, które są piękne, przestrzenne, ale również najstarszymi książkami, które znajdują się w naszej kolekcji. Gdy otwiera się książkę typu pop-up, w zależności od tytułu, może wyrosnąć przed czytelnikiem zielony las pełen dzikich zwierząt i kolorowych ptaków lub morze ze statkami i rafą koralową rosnącą pod powierzchnią oceanu… Niezwykłe książki wzbudziły w uczestnikach zainteresowanie i zachwyt. W drugiej części naszego warsztaciku bibliotecznego dzieci  wykonały swoją własną książka leporello. Do jej wykonania wykorzystały  kolorowe kartki sklejone taśmą do postaci wstęgi, a następnie złożone w harmonijkę, którą następnie zapełniły karty swojej książki techniką kolażu, wykorzystując teksty bajek przygotowane przez bibliotekarki i dostępne materiały: gazety, klej, kolorowy papier, a przede wszystkim własną wyobraźnię. Dzieci bardzo się zaangażowały i miały możliwość wykazać się swoimi zdolnościami oraz pomysłowością.

W 27 sierpnia nasi milusińscy uczestniczyli w fantastycznej wycieczce pełnej przygód i doświadczeń, a to za sprawą udziału w licznych atrakcjach prowadzonych na terenie Europejskiego Centrum Edukacji im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Swoją podróż rozpoczęliśmy wraz z naszymi przewodnikami: Koziołkiem Matołkiem, wróżką i czarodziejką przechodząc przez „mysią norkę” w świat bajek i baśni. Potem zdarzenia nabrały tempa, zwłaszcza w zaczarowanym pociągu, który porywa pasażerów do świata wyobraźni. Wyprawa rozgrywa się na wielu płaszczyznach interaktywności. To stworzona specjalnie z myślą o dzieciach wspólna podróż przez baśniowe krainy była pełna obrazów, dźwięków, barw, zaskoczeń. Mieliśmy tam możliwość odgadywania bajek na podstawie rekwizytów ukrytych w okienkach, „przenoszenia” na tablicy interaktywnej bajkowych bohaterów do krajów, z których pochodzą. W iście bajkowej scenerii i z odpowiednimi efektami akustycznymi pociąg zamieniał się w łódź podwodną, w rakietę aż w końcu zawiózł nas pod bramę „zaczarowanego ogrodu”, który otworzył się po odnalezieniu klucza do bramy. Tam wysłuchaliśmy opowieści, a potem mogliśmy pospacerować po tym przepięknym miejscu, w którym potem wszyscy mieli możliwość odpocząć wśród olbrzymich kwiatów a niektóre z nich szeptały swoje opowieści. Aż trudno wprost uwierzyć, że w tym jednym miejscu można było przeżyć i zobaczyć tak wiele.

Ostatnim punktem naszej podróży w świecie Koziołka Matołka i innych wspaniałych bohaterów bajek było uczestnictwo w warsztatach „Wybuchowa nauka”. Dzieci obserwowały eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu. Chociaż wywołane przez prowadzącego zjawiska wyglądały magicznie, nie były bajką, a czystą nauką. Uczniowie poznali pojęcie kuchni molekularnej, na oczach dzieci prowadzący przygotował smaczne malinowe lody, którymi nas poczęstował. Udało nam się dowiedzieć czy bananem można przybić gwóźdź. Nie zabrakło również efektów specjalnych połączenia ciekłego azotu z wrzątkiem. Mnóstwo wybuchów oraz dużo pary. Podczas warsztatów z użyciem ciekłego azotu, dzieci poznały odpowiedzi na pytania:

Co się stanie z ręką zanurzoną w cieczy o temperaturze -196 stopni Celsjusza?
Czy piękną pachnącą różę można zamienić w szkło?
Co się stanie z napompowanym balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie?

Wróciliśmy pełni wrażeń, długo będziemy wspominać pobyt w Pacanowie, a warsztaty stanowiły doskonałe uzupełnienie edukacji szkolnej i pokazały jak zastosować naukę w życiu codziennym.

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Źródło: https://www.mbpdebica.eu/ogolne/wakacyjny-warsztacik-biblioteczny-czas-zaczac-z-wizyta-u-koziolka-matolka-oraz-wybuchowa-nauka-w-centrum-bajki-20368

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z górnictwem i energetyką. Czy przemysł w Małopolsce Zachodniej przetrwa nadchodzące zmiany?
Następny artykułUpadł na boisku, a świat wstrzymał oddech. Napłynęły koszmarne wieści