A A+ A++

„Duchowy GPS” – to hasło tegorocznego wakacyjnego obozu stypendystów-uczniów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia. Około 850 osób, w tym 700 stypendystów i 120-150 wolontariuszy z całej Polski, zjechało tym razem do diecezji bielsko-żywieckiej. Obóz, który potrwa do 27 lipca, ma na celu integrację, formację duchową i bliższe poznanie nauczania Jana Pawła II.

Konferencja prasowa zorganizowana w siedzibie bielskiej kurii 20 lipca 2024 r. zainaugurowała przedsięwzięcie i przybliżyła idee oraz założenia obozu, a jej uczestnicy opowiedzieli, w jaki sposób miasta – Bielsko-Biała, Żywiec i Cieszyn – włączyły się w organizację spotkania stypendystów na beskidzkiej ziemi.

Ks. Wiesław Płonka, koordynator diecezjalny FDNT, zaznaczył, że celem obozu jest kształtowanie właściwego sumienia młodych ludzi.

„Niedaleko Cieszyna, w Skoczowie, Jan Paweł II głosił piękne kazanie o sumieniu, byśmy byli ludźmi sumienia. Dlatego ten obóz ma pomóc młodym ludziom właściwie kształtować swoje sumienia i być wzorem dla innych. Gromadzą się oni w kilku miastach naszej diecezji: w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Łodygowicach, gdzie będą przeżywać swoje spotkania, zwiedzać okoliczne tereny i góry, uczestniczyć w Dniu Sportu. To czas, który pozwoli im się lepiej poznać i duchowo umocnić” – wyjaśnił.

Prowadząca konferencję Monika Wójcik, absolwentka FDNT, przyznała, że jest to jej 15. obóz z Fundacją. „Dzięki Fundacji i tym obozom mogłam odkryć wiele pięknych zakątków Polski. Były to: Szczecin, Białystok, Rzeszów, Wałcz, Stary Sącz, Gniezno, kilka razy Kraków. Każdy obóz wspominam bardzo miło, nawiązałam wiele pięknych relacji. Dlatego jest to niezwykle istotny czas. Obóz stanowi centrum programów formacyjnych organizowanych w ciągu roku” – wytłumaczyła.

Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej, zaprosił uczestników do odkrywania atrakcji miasta, takich jak kolejka na Szyndzielnię, muzeum Fiata 126p oraz wytwórnia filmów rysunkowych. Z kolei Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, wyraził radość z goszczenia uczestników obozu, podkreślając znaczenie duchowej formacji młodzieży w dzisiejszych czasach. Zachęcił do zwiedzania lokalnych atrakcji.

„Cieszę się, że wreszcie przyjechaliście na nasze tereny. Spotykaliśmy się dotąd tylko w Warszawie, na ogłoszeniu Dnia Papieskiego i na opłatku, gdzie zawsze biorą udział członkowie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zawsze słuchaliśmy z zazdrością, że byliście w różnych miejscach i coś zobaczyliście. Cieszę się, że wreszcie jesteście u nas” – dodał.

W sobotę, 20 lipca, stypendyści wzięli udział we Mszach św. w żywieckiej konkatedrze, kościele św. Magdaleny w Cieszynie i kościele św. Stanisława BM w Bielsku-Białej. W niedzielę, udadzą się do 12 parafii beskidzkich, by podzielić się tam swymi świadectwami.

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, zaprosiła do odkrywania historycznego miasta nad Olzą, które, jak podkreśliła łączy różne kultury i wyznania. Wspomniała o najnowszych odkryciach archeologicznych oraz atrakcjach turystycznych. Zachęciła do poznania szlaku cieszyńskiego tramwaju i śladów Habsburgów.

„W Cieszynie łączą się kultury i wyznania. Jestem luteranką i będę miała przyjemność gościć niedługo ogólnopolski zjazd młodzieży ewangelickiej. W Cieszynie zobaczycie stare, historyczne miasto – ósme co do wieku w Polsce” – zachęciła.

Przewodniczący zarządu ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił, że Fundacja wspiera młodzież z małych miejscowości, umożliwiając im edukację i rozwój duchowy. Wyraził nadzieję, że obóz będzie czasem pełnym radości i duchowego wzrostu.

„Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy umożliwili zorganizowanie tego obozu. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała z inicjatywy polskich biskupów, którzy chcieli upamiętnić pontyfikat papieża Polaka. Zastanawiali się, jak to zrobić, i zdecydowali, że najlepszym sposobem jest stworzenie żywego pomnika, który będzie wspierał młodzież z małych miejscowości i wsi, umożliwiając im edukację i rozwój” – przypomniał i dodał, że obecnie pod opieką jest 2087 stypendystów, a w tej grupie jest także 58 osób z Ukrainy, z takich miejscowości, jak Charków, Odessa, Donieck, Ługańsk, Zaporoże i inne. Mniej więcej połowa to uczniowie, a druga połowa to maturzyści i studenci.

Obóz wakacyjny w diecezji bielsko-żywieckiej przeznaczony jest dla uczniów siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej oraz liceów i techników.

Zaplanowano m.in. dzień skupienia, dzień sportu. Uczestnicy wezmą również udział w koncercie Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, składających się ze stypendystów.

W organizacji obozu, w ramach wolontariatu, pomaga wielu stypendystów-studentów. Pełnią różne funkcje logistyczne, funkcje wychowawców, a studenci kierunków medycznych angażują się często w zapewnienie opieki medycznej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Rosji zaczyna brakować prądu. Putin obwinia kopaczy kryptowalut
Następny artykułJesteśmy na wczasach. Piosenki Wojciecha Młynarskiego