A A+ A++

Gromnice z domu Popiełuszków, zdjęcie ks. Popiełuszki przy grillu na działce kuzynów, niepublikowane materiały dotyczące inwigilacji kapłana, buty ks. Jerzego… – to wszystko zobaczyć można na wyjątkowej wystawie „PRAWDA I WOLNOŚĆ. Ks. Jerzy Popiełuszko”, zorganizowanej w roku 40-lecia męczeńskiej śmierci Kapelana „Solidarności”. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W lipcu i w sierpniu Muzeum zaprasza na wakacyjne oprowadzanie. Pierwsze już jutro.

40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki to okazja do przypomnienia błogosławionego kapłana, który w czasach zniewolenia pozostał wolnym człowiekiem, który głosił prawdę i był jej wierny do końca.

Wakacyjne oprowadzania po wystawie „PRAWDA I WOLNOŚĆ. Ks. Jerzy Popiełuszko” organizowane są począwszy od jutra w 3 kolejne piątki lipca oraz we wszystkie sierpniowe środy. „Narrację zaczynamy w rodzinnym domu w Okopach, następnie towarzyszymy Alkowi Popiełuszko w Warszawskim Seminarium Duchownym i w koszarach w Bartoszycach. Wraz z młodym kapłanem poznajemy świat – odwiedzamy Stany Zjednoczone i zwiedzamy Europę. Wracamy do Ojczyzny, gdzie panujący od lat komunizm zniewala ludzi. Szara codzienność ma przebłyski światła i nadziei – wizyty papieża Jana Pawła II i zryw Solidarność. Z księdzem Jerzym wchodzimy do Huty Warszawa. Stan wojenny – czas represji, aresztowań, przesłuchać i Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Widzimy system osaczający kapłana – trud i trwanie… Prosektorium… Pieta… Marianna, Matka błogosławionego już wybaczyła mordercom… Jesteśmy wśród tłumów żegnających kapłana Solidarność. I jeszcze , Apokalipsa, tłocznia i powrót do Domu Ojca” – czytamy w zaproszeniu na stronie muzeum.

Na wystawie możemy zobaczyć bardzo wiele fotografii ks. Jerzego Popiełuszki – znanych i tych zupełnie  nieznanych – przy trumnie siostrzyczki, z rodziną w Okopach, w gronie przyjaciół, przy grillu, w czasie podróży do USA, na plaży w Bułgarii, w czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, w czasie strajku na Akademii Medycznej czy w Wyższej Szkole Pożarniczej, w Hucie Warszawa. Są zdjęcia ze Stanu Wojennego, z Mszy św. za Ojczyznę, ze spotkań z przedstawicielami opozycji. Są też zdjęcia z pogrzebu.

Można zobaczyć też pamiątki z domu Popiełuszków, np. gromnice, figurkę Matki Bożej i przedmioty, których używał ks. Jerzy – stułę ze znakiem „Solidarności”, kielich mszalny, buty, które miał na sobie w momencie uprowadzenia…

Ważnym elementem wystawy są rzeźby i obrazy odnoszące się do czasu komunizmu lat 70-tych i 80-tych. Są to m.in. dzieła Jana Lebensteina, Łukasza Korolkiewicza, Marka Zajki, Leona Tarasewicza, Tomasza Tatarczyka, Aldony Mickiewicz, Jacka Sroki, Tadeusza Boruty, Krzysztofa Buckiego czy Adolfa Ryszki.

Nieznaną stronę osobowości Błogosławionego ujawniają kasety audio, jakich słuchał w swoim samochodzie podczas podróży. Znalazł się wśród nich album Boba Marleya „Survival”, który wtopiony został w tło muzyczne wystawy stworzone przez Teatr Polskiego Radia.

Wystawie towarzyszą słowa ks. Popiełuszki – fragmenty listów, homilii, czy pism. Słowom tym przeciwstawiona jest narracja oparta na donosach składanych na ks. Jerzego przez tajnych współpracowników SB. Część z tych notatek to materiały dotąd niepublikowane.

Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Więcej informacji: https://maw.art.pl

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest dubajską żoną. Zdradza, czego zakazał jej mąż
Następny artykułOskarżeni po ponad 40 latach o znęcanie się nad internowanymi [ Prawo i porządek ]