A A+ A++

wakacje z wot 001
Na „Wakacje z WOT” mogą zgłaszać się zarówno osoby, które dotąd nie miały styczności z wojskiem, jak i kandydaci, którzy chcieliby wrócić do munduru.
Foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA

Wielkopolska edycja „Wakacji z WOT” w tym roku odbędzie się w sierpniu. Chętni mogą zgłaszać się już teraz. Akcja skierowana jest głównie do uczniów, studentów a także nauczycieli i wykładowców, którzy mają ochotę zamienić przerwę w nauce na szkolenie wojskowe.

Jak zgłosić się do 12. WBOT?

wakacje z wot 002
Foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA

Najchętniej wybieranym sposobem zgłoszenia się na szkolenie podstawowe czy wyrównawcze, to spotkanie z rekruterem, który pomaga w przejściu całej procedury.

Rekruter towarzyszy kandydatowi aż do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.  Kontakt do rekrutera można znaleźć na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Druga możliwość to zgłoszenie się do macierzystego WCR (Wojskowe Centrum Rekrutacji).  Wniosek o powołanie można złożyć również za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub podczas trwających kwalifikacji wojskowych.

Czym są „Wakacje z WOT”?

wakacje z wot 003
Foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA

„Wakacje z WOT” to nie letni wypoczynek a wymagające szkolenie wojskowe. Projekt odbywa się cyklicznie – podczas ferii zimowych i w czasie letnim.
Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, uczących się, które nie chcą tracić czasu nauki.

Szkolenia odbywające się w ramach obu projektów, niczym nie różnią się od standardowych szkoleń programowych, które 12 WBOT prowadzi w ciągu roku.
Na „Wakacje z WOT” mogą zgłaszać się zarówno osoby, które dotąd nie miały styczności z wojskiem, jak i kandydaci, którzy chcieliby wrócić do munduru. Jednocześnie prowadzone jest szkolenie podstawowe i wyrównawcze.

Co czeka rekrutów podczas „Wakacji z WOT”?

wakacje z wot 004
Foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastka”) to dla młodych ludzi wielka przygoda. Trzeba przygotować się na to, że jedynie pierwszy dzień będzie nieco lżejszy, bo ochotnicy dopełniają ostatnich formalności, pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Kolejnego dnia, instruktorzy sprawdzą, z jaką formą kandydaci przekroczyli bramę jednostki.

Do egzaminu z wychowania fizycznego musi przystąpić każdy. Następne dni, aż do uroczystej przysięgi wojskowej będą intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym.
Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się z bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią a także podstaw taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego a także pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to dopiero preludium do dalszego szkolenia, tak więc nie jest to koniec pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

„Wakacje z WOT” rozpoczną się 19. sierpnia i zakończą się 3. września.


Tekst: por. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrzesiek znalazł idealnego dawce napędu quattro! #Duda_vs_Szafrański
Następny artykułBrzesko. Urok klasycznej motoryzacji