Turyści z Polski od wielu lat chętnie jeżdżą na wakacje do Turcji. Szczególnie popularną formą wyjazdów są wycieczki all inclusive organizowane przez biura podróży. Urlopowicze korzystają w tym czasie z uroków basenów i plaż, lokalnych atrakcji oraz restauracji. Te ostatnie mogą jednak napytać sporo biedy. Czym jest “zemsta sułtana” i jak jej uniknąć?
Czego nie należy jeść w Turcji? Lekarze nie mają wątpliwości. Unikaj tych przekąsek
Kulinaria dla wielu osób stanowią ważny element podróżowania. To właśnie kuchnia regionalna może wiele powiedzieć o państwie, które staramy się poznać. Wybierając się na zagraniczne wczasy, lepiej jednak wiedzieć, co może nam zaszkodzić. Nikt w końcu nie marzy o spędzeniu wymarzonego urlopu w hotelowej łazience, prawda?
Wyjazd do odległego miejsca może różnie wpłynąć na układ pokarmowy. Zatrucie w wyniku spożycia niektórych potraw lub napojów bywa nazywane “Bali belly”, “zemstą sułtana”, a także “zemstą faraona”. Choć same określenia brzmią dość zabawnie, to ich konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Wymioty, biegunka i ból brzucha to tylko niektóre z najczęstszych objawów. Czego zatem lepiej nie jeść w Turcji?
Polacy chętnie spędzają wakacje w tureckich kurortach Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl
Należy unikać surowych sałatek warzywnych, jogurtów, lodów. Nie zaleca się spożywania surowego krwistego mięsa, surowych lub półsurowych ryb i owoców morza
– tłumaczył dr Piotr Kajfasz, specjalista chorób morskich i zakaźnych w rozmowie z Medonetem.
Jedzenie, które nie zostało poddane obróbce termicznej, może zawierać bakterie lub inne szkodliwe drobnoustroje. Specjaliści radzą także, by nie sięgać po nieumyte owoce i warzywa oraz po produkty mleczne, zwłaszcza takie, które w hotelowym bufecie spędziły już dłuższą chwilę. Lepiej też nie pić wody z prosto z kranu, bowiem mogą się w niej znajdować pałeczki bakterii, wywołujących zatrucie pokarmowe.
Na co uważać na wakacjach w Turcji? Lokalna kuchnia to niejedyny problem
Poza kwestiami żywieniowymi warto również zwracać uwagę na swoje otoczenie i zachowanie. Turyści są gośćmi, zatem powinni postępować zgodnie z przyjętą kulturą i obyczajami. Przykładowo w Turcji krzywo patrzy się na osoby hałasujące i okazujące brak szacunku, zwłaszcza poza turystycznymi kurortami. Problem mogą też stanowić, podobnie jak w każdym popularnym miejscu na świecie, kieszonkowcy, którzy tylko czają się na nierozważnych wczasowiczów. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS