A A+ A++

Już jutro uczniowie zakończą rok szkolny i rozpoczną wakacje. Nie wszyscy wyjadą z miasta. Właśnie dla tych, którzy spędzą ten czas w Lubinie, miejskie instytucje przygotowały sporo atrakcji. Zoo zaprosi na warsztaty przyrodnicze, RCS na zajęcia sportowe, Muza do kina i na teatry, a Muzeum Historyczne na wakacje ze sztuką.

ZOO LUBIN

Lubińskie zoo stawia na sprawdzone rozwiązania. W lipcu i w sierpniu dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach przyrodniczo-plastycznych w ramach dwóch cyklów: Letni Szlak Badacza Przyrody oraz Wakacje w Zoo.

Pierwszy z nich odbędzie się 8-14 lipca oraz 5-9 sierpnia, drugi – 22-26 lipca i 19-23 sierpnia. Udział w obu jest bezpłatny. Na Letni Szlak trzeba się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer 534 979 776. Liczba miejsc jest bowiem ograniczona. Na razie prowadzone są zapisy tylko na lipcowe zajęcia!

– Jeśli chodzi o Wakacje w Zoo, podobnie jak w ubiegłych latach, wydarzenia będą się odbywać przed południem i po południu, tak żeby każdy mógł wziąć w nich udział – mówi Agata Bończak, dyrektor lubińskiego Ogrodu Zoologicznego. – W sierpniu odbędą się też nasze cykliczne wydarzenia, zaczynając od Zoobozowiska, zapoczątkowanego w ubiegłym roku, przez Noc Dinozaurów i Ekokino – dodaje.

Zoobozowisko zaplanowano na 14 sierpnia, a Noc Dinozaurów i Ekokino na 17 i 18 sierpnia. Wydarzenie to skierowane jest nie tylko do najmłodszych, ale i do dorosłych mieszkańców.

Ala, Maja i Gabrysia.

Ponadto zoo przez całe wakacje w każdą niedzielę lipca i sierpnia zaprasza mieszkańców na spacery z przewodnikiem.

Szczegóły na temat wszystkich wydarzeń organizowanych w zoo na bieżąco publikowane są na Facebooku TUTAJ.

MUZEUM HISTORYCZNE

Wakacyjną ofertę przygotowało też Muzeum Historyczne w Lubinie, które zaprasza na zajęcia do Galerii Pałacyk. Odbędą się one w dwóch turach: od 2 do 5 lipca oraz od 6 do 9 sierpnia w godzinach 10-12.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-10 lat i odbędą się pod hasłem „Dlaczego artyści malują na murach – wakacje ze sztuką street artu”. Odpowiedzi na to pytanie uczestnicy warsztatów poszukają podążając śladami Banksy’ego – niekwestionowanego mistrza street artu, którego grafiki stanowią aktualną ekspozycję w Galerii. Dzieci poznają techniki oraz warsztat twórców graffiti. Uczestnicy spotkań wykonywać będą prace inspirowane sztuką Banksy’ego wykorzystując szablony, spraye, wlepki, czy projektując własny tag oraz pamiątkową koszulkę. W trakcie ostatniego spotkania pn. „Street’artowcy to my” wszyscy wyjdą na ulicę i wspólnie „narobią trochę kolorów”.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, lecz obowiązują zapisy pod numerem telefonu 731 123 311.

Muzeum a właściwie Galeria Pałacyk, poza wspomnianymi zajęciami wakacyjnymi, zapraszają też na codzienną twórczą zabawę wśród grafik Banksy’ego.

– Codzienną atrakcją dla najmłodszych przygotowaną na czas wakacji w Galerii Pałacyk jest Stolik Kreacji – miejsce przede wszystkim dla dzieci, ale również i dla każdej osoby odwiedzającej Galerię, gdzie czekają Karty Kreacji – mówi Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie. – Pod tą nazwą kryją się arkusze z różnorodnymi zadaniami angażującymi do zwiedzania aktualnie prezentowanej ekspozycji. Zachęcamy to uczestnictwa w tej kreatywnej zabawie. Udział w niej, bez wątpienia, pozwoli bardziej zrozumieć twórczość Banksy’ego, powszechnie znanego i nietuzinkowego przedstawiciela sztuki street artu – dodaje.

CENTRUM KULTURY MUZA

Muza przygotowała na wakacje specjalne pokazy filmowe oraz spektakle dla młodszych widzów. W repertuarze kinowym zawsze będzie można znaleźć filmy dla dzieci. Seanse będą się odbywać przed południem. Jeśli zbierze się większa grupa, powyżej 10 osób, można umówić specjalny seans.

Spektakle teatralne zaś zaplanowano na: 7 lipca („Pogduchy z drzewem” Teatr Bajki Agi z Łodzi), 21 lipca („Bardzo Dziki Zachód” Teatr Bajaderka), 6 sierpnia („Pchła Szachrajka” Teatr Żelazny z Katowic) i 25 sierpnia („Maszyna czasu” Krakowski Teatr Bajki). Przedstawienia zawsze odbywać się będą w niedziele w plenerze w parku za Muzą. Dwa lipcowe rozpoczną się o godz. 15, a dwa sierpniowe o godz. 12. Wstęp jest bezpłatny.

Ostatnie z przedstawień – 25 sierpnia – będzie jednocześnie częścią „Pleneru Sztuk Wszelakich i Rękodzieła czyli artystycznego zakończenia lata”. Tego dnia na dzieci w parku za Muzą czekać będzie znacznie więcej atrakcji, ale szczegóły podamy bliżej terminu wydarzenia.

Muza jak zwykle przygotowała też dla dzieci Letnią Akademię Zabawy, czyli zorganizowane warsztaty, zajęcia i zabawy. W tym przypadku jednak obowiązywały zapisy, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Tradycyjnie rozeszły się w mgnieniu oka. W tej chwili utworzona już jest lista rezerwowa. Letnia Akademia Zabawy jest płatna, a szczegóły można znaleźć na stronie ckmuza.eu.

Jednocześnie pracownicy Muzy przypominają, że zawsze można umówić większe zorganizowane grupy na zajęcia edukacji teatralnej czy warsztaty chemiczne. Numery telefonów można znaleźć na stronie ckmuza.eu.

CENTRUM DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH

CDT tradycyjnie zaprosiło na Twórcze Wakacje w formie przypominającej półkolonie dla dzieci w wieku 7-12 lat. Odbędą się w dwóch terminach: pierwszy turnus zaplanowano od 1 do 5 lipca, drugi – od 8 do 12 lipca.

Nie zabraknie warsztatów plastycznych, fotograficznych, teatralnych i rekreacyjnych. Oprócz zajęć w pracowniach, uczestnicy wybiorą się na kręgielnię, do Ogrodu Zoologicznego w Lubinie, na spektakl teatralny oraz do Kina Helios na seans filmowy.

Choć udział w Twórczych Wakacjach jest płatny, miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. W tej chwili zapisy zostały już zamknięte, ponieważ wolnych miejsc brak.

Ale to nie koniec propozycji CDT na wakacje dla mniejszych i większych mieszkańców.

Od lipca do końca sierpnia odbywać się będą warsztaty artystyczne, plenerowe koncerty i spektakle.

– W planach mamy dwa koncerty: w lipcu przed budynkiem CDT w sierpniu na dachu budynku w Ogrodzie Zoologicznym, trzy warsztaty, w tym graffiti, oraz jeden spektakl w plenerze przed budynkiem CDT – wylicza Anna Adamus-Krawczyk z Centrum Działań Twórczych.

Do tego – wzorem roku ubiegłego – odbędzie się plener. Tym razem jednak poświęcony będzie fotografii.

A w ostatnią niedzielę wakacji, która tym razem wypadnie 1 września, Centrum zaprosi wszystkich na plenerowa imprezę pod nazwą Targowisko Sztuki. – W ten sposób otworzymy nowy sezon artystyczny – dodaje Anna Adamus-Krawczyk.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. Warto więc śledzić stronę internetową i media społecznościowe CDT: www.cdt.lubin.pl oraz www.facebook.com/CDTwLubinie

BIBLIOTEKA MIEJSKA

Dzieci na bezpłatne zajęcia zaprasza do siebie też Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Lubinie.

– Z myślą o nich zaplanowaliśmy cykl różnorodnych zajęć, których celem jest rozwijanie kreatywności, twórczych umiejętności oraz wyobraźni dzieci m.in. atrakcyjne zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów, zajęcia głośnego czytania oraz gry stolikowe – mówi Dorota Markowska z Biblioteki Multimedialnej „Łącznik”.

Zajęcia prowadzone będą w dwóch placówkach: Filii nr 4 oraz w Bibliotece Multimedialnej „Czytnik”, w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 11-13.

Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia będzie można dokonywać osobiście od 26 czerwca w godzinach pracy placówek.

Regulamin wraz z załącznikami i kartą zgłoszeń dostępne będą w placówkach i na stronie biblioteki www.mbplubin.pl. Będzie można tam tez znaleźć szczegółowa harmonogram zajęć „Wakacji w Bibliotece”.

REGIONALNE CENTRUM SPORTOWE

Tradycyjnie już bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na wakacje przygotowało też Regionalne Centrum Sportowe. Przez dwa miesiące będzie można między innymi zagrać w piłkę ręczną, nożną koszykówkę, powspinać się, postrzelać z broni pneumatycznej czy popływać w ramach Akcji Lato.

Wakacje z RCS rozpoczną się 1 lipca o godzinie 10 nauką pływania i zabawą na basenie Ustronie. W sumie od lipca do końca sierpnia RCS zaplanowało aż 27 bezpłatnych imprez w różnych dyscyplinach sportowych. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z Lubina oraz okolic. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy po prostu przyjść na wybrane zajęcia.

Szczegółowy harmonogram zajęć publikujemy poniżej. Można go też znaleźć na stronie internetowej RCS rcslubin.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Lepsza Polska”: Migranci na polskich ulicach. Najazd czy straszenie?
Następny artykułPowrócą po 26 latach. “Jeśli kopnę w kalendarz, musisz to zrobić”