A A+ A++

Od 1 listopada tego roku przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób.

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi można będzie skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).

Ulga dotyczy przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG, którzy zatrudniają do dziewięciu pracowników. Wniosek trzeba złożyć miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia ze składek, stąd też w 2024 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień. W przyszłym roku w każdym innym miesiącu – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jakie składki podlegają zwolnieniu

Gdy przedsiębiorca złoży wniosek może uzyskać zwolnienie z opłacenia składek na:

własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe),

własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,

Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie musiał opłacić składkę zdrowotną.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu państwa.

Przedsiębiorca może prowadzić działalność podczas wakacji składkowych

– Wakacje składkowe to duże wsparcie dla przedsiębiorców, bo wciąż będzie mógł prowadzić firmę i uzyskiwać przychody, wystawiać faktury itp., a składki sfinansowane w ten sposób wliczają się do przyszłej emerytury czy renty. Należy pamiętać o tym, że wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców – tłumaczy Beata Kopczyńska z ZUS. Ulga stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje, na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.

Wniosek tylko elektronicznie, na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia

Wniosek trzeba złożyć miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia ze składek. Czyli na przykład, jeśli chcemy uzyskać wakacje składkowe za grudzień 2024 roku, wniosek musimy złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał uzyskać zwolnienie w styczniu 2025 r. wniosek musi złożyć jeszcze w grudniu w tym roku, jeśli w lutym 2025 r. to wniosek w styczniu 2025 r. Ważne aby pamiętać o tym, że o wakacje składkowe wysyłamy wniosek na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia ze składek – wyjaśnia rzeczniczka.

Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik od 1 listopada będzie mógł złożyć wniosek (RWS) elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika. O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne jest, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.

Wnioski ZUS będzie rozpatrywać automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.

Beata Kopczyńska

Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS

w województwie śląskim

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWakacyjny Dzień Tańca na “Scenie po sąsiedzku”
Następny artykułPodsumowanie działań „Trzeźwość”