A A+ A++

– Nareszcie jest normalnie. Prawie zapominam, że trwa pandemia – mówi Klaudia, ósmoklasistka z Katowic. W zeszłym roku, po trzech miesiącach wyczerpującej edukacji zdalnej, właściwie nie miała wakacji, bo rodzice bali się wysłać ją na obóz. 

– Po pierwsze dlatego, że obawiali się o moje zdrowie. Po drugie nie było gwarancji, że wyjazd nie zostanie odwołany, a wpłacone pieniądze nie przepadną. Znajomi mieli podobną sytuację. Po trzecie firma taty przeżywała spowodowany lockdownem kryzys. Każdy grosz się liczył. Dlatego siedziałam w domu. Chodziłam na spacery, jeździłam na rowerze, no i siedziałam przed komputerem – opowiada Klaudia. 

Wakacje 2021. Na obozy i kolonie wyjedzie dwa razy więcej dzieci niż przed rokiem

Po kolejnym roku szkolnym, odbywającym się w większości również w formule zdalnej, katowiczanka czuła, że potrzebuje prawdziwych wakacji. Na szczęście rodzice zgodzili się wysłać ją na obóz do Chorwacji, a w sierpniu obiecali jej wspólny wyjazd nad Bałtyk. – Jest super! Prawie zapomniałam, że trwa pandemia. Boję się września i czwartej fali. Teraz jest tak pięknie – cieszy się Klaudia. 

Także organizatorzy obozów i kolonii byli w zeszłym roku ostrożni. Wielu zrezygnowało z organizowania wyjazdów w obawie, że nie uda im się dostosować do restrykcyjnych wytycznych. Zgodnie z nimi grupy uczestników wypoczynku powinny liczyć do 12 dzieci (maksymalnie 14 w przypadku młodzieży). Organizatorzy powinni pilnować, by uczestnicy zachowywali dystans społeczny, nie wychodzili do miejsc publicznych, przebywali w stale dezynfekowanych pomieszczeniach, mieli dostęp do szybkiej konsultacji medycznej i w razie objawów infekcji natychmiast trafiali do izolatki. 

W tym roku wymagania nieco złagodzono (dopuszczalna jest m.in. większa liczebność grup – do 15 osób w przypadku dzieci do 10. roku życia i do 20 osób dla młodzieży). Ponadto organizatorzy mieli cały rok, żeby się przygotować i zdobyć niezbędne doświadczenie. Dlatego w zeszłym roku zgłosili do Kuratorium Oświaty w Katowicach zaledwie 1572 wypoczynki dla około 54 tys. uczestników. W tym roku są to aż 2854 wypoczynki dla 114 581 uczestników. To tylko trochę mniej niż dwa lata temu, czyli przed pandemią, gdy na 3173 turnusach wypoczywało około 130 tys. młodych osób. 

Pandemia wyraźnie zmieniła jednak trendy dotyczące wypoczynku. Rodzice nadal obawiają się wysyłania dzieci za granicę. Dwa lata temu odbyło się 316 zagranicznych turnusów dla 13 210 uczestników, którzy jeździli m.in. do Grecji, Włoch, Hiszpanii, Wietnamu, USA czy Japonii. W zeszłym roku, gdy pandemia już trwała, zaplanowano zaledwie 30 zagranicznych turnusów dla 1836 uczestników. Celem wyjazdów były miejsca o wiele mniej egzotyczne niż dawniej: Bułgaria, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Słowacja. W tym roku zaplanowano 99 turnusów zagranicznych dla 3753 uczestników, przede wszystkim do krajów europejskich. Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach, wylicza, że są to: Chorwacja, Bułgaria, Włochy i w mniejszym stopniu: Hiszpania, Słowacja, Czechy, Litwa, Dania, Gruzja. 

Wakacje 2021. Dzieci i młodzież ze Śląska na wypoczynku w kraju

Najpopularniejszy jest zdecydowanie wypoczynek w kraju. W tym roku zaplanowano 1657 turnusów dla 75 081 uczestników, tradycyjnie przede wszystkim w górach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 

Na popularności bardzo zyskują też półkolonie, zapewniające dzieciom zajęcia, gdy rodzice są w pracy. Nie wymagają od dzieci wyjazdu poza miejsce zamieszkania, a więc są najbezpieczniejsze. W zeszłym roku półkolonii było 651 dla ponad 16 tys. uczestników. W tym roku turnusów półkolonijnych będzie aż 1098 dla 35 747 uczestników.  

Wizytatorzy z Kuratorium Oświaty w Katowicach stale kontrolują miejsca, w których wypoczywają młodzi. – Do 22 lipca przeprowadzono ponad 200 kontroli. Nieprawidłowości stwierdzono w ośmiu przypadkach. Dotyczyły przede wszystkim braków w dokumentacji, a także niezgłoszenia zmiany w organizacji wypoczynku, np. liczby uczestników czy programu – mówi Anna Kij. 

Wakacje 2021. Ewakuowano 300 osób 

Zdarzył się też jeden poważny incydent. – Z powodu warunków atmosferycznych z 14 na 15 lipca zaszła konieczność ewakuacji obozów pod namiotami zlokalizowanych na terenie i w okolicy Kostkowic w powiecie zawierciańskim. Ewakuowano około 300 uczestników wypoczynku. Trzy osoby doznały niegroźnych urazów, jak skręcenia czy zwichnięcia – mówi Anna Kij. 

Pracownicy Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przez całą dobę obsługują infolinię 32 20 77 077 uruchomioną na potrzeby akcji “Bezpieczne wakacje”. Rodzice uczestników obozów, kolonii i półkolonii mogą tam zgłaszać wszelkie wątpliwości i informacje o nieprawidłowościach związanych z organizacją wypoczynku swoich dzieci.   

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTokio 2020. Turniej szpadzistek już bez Polek
Następny artykułZapisane w kamieniu – „Niedzielne spacerki po Jarosławiu z przewodnikiem”