Są sytuacje, kiedy samochód może mieć pewne wady prawne, nie techniczne, a przez to nie można nim jeździć. Oto 5 przypadków, kiedy po zatrzymaniu i kontroli policji możecie zostać zmuszeni do wezwania lawety lub innego pojazdu.
Brak dopuszczenia do ruchu
Jeśli auto nie jest zarejestrowane w Polsce (nie mylić z przerejestrowaniem pojazdu po zakupie), a zostało wyrejestrowane w kraju pochodzenia, to – zgodnie z prawem – nie może poruszać się po drogach. Dokładnie to samo dotyczy pojazdu, który jeździ na nieważnych (również zagranicznych) tablicach rejestracyjnych lub bez nich. Wynika to wprost z Prawa o ruchu drogowym.
Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.
Auto niespełniające wymagań dopuszczenia do ruchu po kontroli drogowej powinno odjechać na lawecie. Niekiedy w praktyce funkcjonariusze robią wyjątki, dając mandat lub pouczenie, w przypadku kiedy pojazd ma ważne badanie techniczne i polisę OC.
Brak polisy OC
To powinno być największym zmartwieniem każdego kierowcy. Nie tylko ze względu na pojazd czy wysoką karę pieniężną ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto mieć świadomość, że w przypadku braku ważnego OC i spowodowania wypadku UFG zwróci się o regres, który może wynieść kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Co więcej, choć z reguły się tego nie robi, policjant – podczas kontroli drogowej – może zabronić dalszej jazdy, jeśli nie odnajdzie w systemie ważnej polisy OC dla pojazdu. Na szczęście obecnie polisę można wykupić przez telefon i korzystając z bankowości elektronicznej. Wszystko można załatwić w jeden dzień, zatem auta nie trzeba będzie w tej sytuacji odholowywać.
Brak badania technicznego
Rzadko zdarza się, by podczas kontroli drogowej i braku ważnego badania technicznego policjant zabronił dalszej jazdy. Robi się to z reguły wtedy, kiedy stan pojazdu budzi uzasadnione podejrzenia. Jednak to nie zmienia faktu, że autem nie można jeździć w pełni legalnie.
Po takiej “wpadce” funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny i wydać w zamian pozwolenie czasowe ważne przez 7 dni. Po upływie tego terminu auto traci dopuszczenie do ruchu.
Za ciężka przyczepa
Taka sytuacja też może sprawić problemy. Kiedy ciągniecie przyczepę, a podczas kontroli drogowej funkcjonariusz zauważy, iż nie pasuje ona do samochodu, może zabronić dalszej jazdy. Pomimo iż oba pojazdy – auto i przyczepa – są w pełni legalne, mają wymagane dokumenty i badania. Co wtedy należy zrobić?
Pozostają dwie możliwości. Wzywacie lawetę, która zabierze przyczepę, a wy kontynuujecie jazdę lub odpinacie przyczepę, zostawiacie ją na miejscu (jeśli jest bezpieczne) i przyjeżdżacie innym, odpowiednim pojazdem lub wzywacie pomoc osoby, która przyjedzie takim pojazdem. A kiedy przyczepa może się okazać zbyt ciężka? Dotyczy to kilku sytuacji.
- Masa rzeczywista przyczepy przekracza rzeczywistą masę pojazdu.
- Dopuszczalna masa pojazdu nie jest wyższa o minimum 33 proc. od dopuszczalnej masy przyczepy wyposażonej w hamulec najazdowy.
- Dopuszczalna masa przyczepy przekracza wartość podaną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu ciągnącego w rubryce O.1.
- Dopuszczalna masa całkowita zestawu, czyli pojazdu i przyczepy, przekracza wartość z rubryki F.3 w dowodzie rejestracyjnym pojazdu ciągnącego.
- Masa przyczepy przekracza wartość siły D haka holowniczego pojazdu.
Warto jeszcze pamiętać, że kierowca musi mieć odpowiednie do kierowania zestawem uprawnienia, samochód musi mieć zalegalizowany hak holowniczy, a także długość zestawu pojazdu i przyczepy nie może przekraczać 18,75 m.
Niezalegalizowana instalacja autogazu
Wiele osób uważa, że brak wpisu o montażu instalacji LPG w dowodzie rejestracyjnym nie stanowi większego problemu. Owszem, podczas kontroli drogowej istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że funkcjonariusz zauważy instalację, która nie jest “wbita” do dowodu. Jednak może tak się zdarzyć, kiedy zażąda okazania gaśnicy czy trójkąta odblaskowego, a kierowca podczas poszukiwania tych przedmiotów w bagażniku zdradzi obecność zbiornika na gaz. Co wtedy? Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny do czasu zalegalizowania instalacji – może wydać pozwolenie czasowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS