24 sierpnia podczas dożynek powiatowych i gminnych zorganizowanych nad Jeziorem Małym Żnińskim rolnicy uroczyście dziękowali za tegoroczne dary ziemi. Trud ich codziennej pracy docenili mieszkańcy, samorządowcy i licznie przybyli goście.
Oficjalna część dożynek rozpoczęła się tuż po mszy św. dziękczynnej w intencji rolników, odprawionej przez proboszcza parafii pw. św. Floriana w Żninie – ks. prałata Tadeusza Nowaka. Poprowadzili ją Anna Jarecka oraz Artur Jakubowski.
STAROSTOWIE DOŻYNEK POWIATOWYCH
Aby tradycji stało się zadość, chleb wypieczony z tegorocznych ziaren na ręce starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka oraz przewodniczącej Rady Powiatu Aleksandry Nowakowskiej złożyli starostowie dożynek powiatowych – Monika Pilachowska z Ustaszewa oraz Jarosław Janowski w Murczyna.
Monika Pilachowska wraz z mężem Markiem prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo, zajmujące się hodowlą bydła oraz uprawą ziemi. Małżeństwo dziedziczyło je w 2009 r. po rodzicach pana Marka. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka, a także jałówek i opasów. Na poprawę dobrostanu oraz warunków pracy przy zwierzętach wpłynęła wybudowana w ostatnich latach obora, która dostosowana jest do wielu maszyn ułatwiających pracę, jak również środki pozyskane z Unii Europejskiej w ramach program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odbiorcą mleka od państwa Pilachowskich jest lider polskiego mleczarstwa, dostarczający wyroby zarówno na rynek krajowy, jak i światowy.
Jarosław Janowski wspólnie z rodziną od 1998 r. prowadzi gospodarstwo w Murczynie. Jego powierzchnia została powiększona z 29 do 120 hektarów. Wśród upraw polowych dominują zboża paszowe, rzepak oraz ziemniaki skrobiowe. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Do jej hodowli wybudowano i zmodernizowano budynki inwentarskie. Zabezpieczają one dobrostan utrzymywanych zwierząt w trzech tuczarniach oraz porodówce. W nowoczesnych budynkach zainstalowano automatyczne zadawanie paszy oraz system wentylacji. Gospodarstwo państwa Janowskich korzystało ze wsparcia programów pomocowych na modernizację gospodarstwa, dzięki czemu jest ono w pełni zmechanizowane. Za wieloletnią pracę i osiągnięcia w 2019 r. gospodarstwo otrzymało tytuł Rolnik Kujaw i Pomorza w kategorii produkcja zwierzęca, a w 2020 r. zostało laureatem konkursu Agroliga 2020 Mistrz Agrligi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także wicemistrzem krajowym Agroligi 2020 w kategorii Rolnicy. Ponadto pan Jarosław został odznaczony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi odznaką honorową Zasłużony dla rolnictwa.
STATOSTOWIE DOŻYNEK GMINNYCH
Dożynkowy bochen chleba przekazali kolejno władzom samorządowym gminy Żnin – burmistrzowi Łukaszowi Kwiatkowskiemu oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej Idziemu Mądremu starostowie dożynek gminnych – Małgorzata Nita z Podobowic oraz Michał Dereziński z Białożewina.
Małgorzata Nita wraz z mężem Tomaszem od 2010 r. wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne oddziedziczone po rodzicach. Specjalizuje się ono w produkcji roślinnej i hodowli zwierząt. Wyposażone jest w park maszynowy, niezbędny do wykonywania czynności związanych z uprawą i hodowlą.
Michał Dereziński wraz z żoną Patrycją mieszkają w Białożewinie, gdzie od 2021 r. prowadzą gospodarstwo rolne oddziedziczone po rodzicach pana Michała. Liczy ono 47 hektarów, na których uprawiane są głównie zboża, rzepak oraz buraki cukrowe. Gospodarstwo korzysta ze wsparcia dostępnych programów pomocowych na działanie i modernizację gospodarstw rolnych oraz programu Młody Rolnik. Uzyskane wsparcie wykorzystał na unowocześnienie parku maszynowego. Gospodarstwo jest więc w pełni zmechanizowane.
GŁOS GOSPODARZY ŚWIĘTA PLONÓW
– Drodzy rolnicy, dzisiaj podczas dożynek powiatowych i gminnych pragnę oddać hołd waszej pracy. Pochylam się ze czcią nad pałucką ziemią, która doznała w historii wielu cierpień wśród wojen i powstań, a dzisiaj jest doświadczana kolejnymi trudnościami, o których od wielu lat mówicie, wychodząc niejednokrotnie na pałuckie drogi i ulice. Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w naszych dziejach ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj w trudnych i niepewnych czasach nie wolno nam o tym zapominać – podkreślił w swoim wystąpieniu współgospodarz dożynek burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski.
– Problemy w rolnictwie, tak jak w całej gospodarce, nawarstwiają się od kilku lat. Ostatnio wojna w Ukrainie spowodowała rozregulowanie cen na zboża, jak również środki do produkcji rolnej. Dotyczy to głównie nawozów i środków ochrony roślin. W ostatnich miesiącach następuje powolna stabilizacja w tym zakresie. Stabilizują się ceny zbóż i ceny środków do produkcji rolnej. W tym zakresie sytuacja jest o wiele lepsza, niż było to rok temu. Problemem jest nadal tzw. Zielony Ład, którego rygory zostały trochę złagodzone w ostatnim okresie. Powrócił problem Afrykańskiego Pomoru Świń. Na terenie powiatu żnińskiego hoduje się obecnie około 160.000 sztuk trzody chlewnej. W wielu gospodarstwach jest to dwa, trzy cztery tysiące sztuk. Największa ferma na terenie powiatu to ok. 18.000 sztuk. Zagrożeniem w tym zakresie, od strony Wielkopolski, objęto tak zwaną strefą niebieską dwie gminy powiatu żnińskiego: Rogowo i Janowiec. Trzeba zatem stosować się do obostrzeń w tym zakresie, aby ASF nie spowodował strat w gospodarce rolnej – zauważył starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.
WYRÓŻNIENIA STAROSTY I BURMISTRZA
Starosta Zbigniew Jaszczuk w towarzystwie przewodniczącej Rady Powiatu Aleksandry Nowakowskiej wyróżnił rolników, którzy swoją pracą i postawą świadczą, że rolnictwo to chleb, z którego żyje człowiek. Wyróżnienia otrzymali: Hanna i Tomasz Buzalscy z Aleksandrowa w gminie Barcin, Justyna i Marcin Głowaccy z Godaw w gminie Gąsawa, Anna i Janusz Jarmuż z Juncewa w gminie Janowiec Wielkopolski, Joanna i Paweł Dąbrowscy z Łabiszyna Wsi, Teresa i Ryszard Kaczmarek z Ryszewa w gminie Rogowo, a także Dorota i Franciszek Słomkowscy z Murczyna w gminie Żnin.
Wyróżnienia dla rolników z terenu gminy Żnin przekazał także burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski wspólnie z prezesem Banku Spółdzielczego Pałuki w Żninie Arkadiuszem Furtakiem. Odebrali je: Joanna i Marek Kaźmierczakowie, Joanna i Michał Chęś, Katarzyna i Miron Przybyłowiczowie oraz Natalia i Marcin Bereźniccy.
NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC
Tradycją dożynek jest rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wypletli je przedstawiciele każdej z sześciu gmin powiatu żnińskiego. W tym roku w komisji konkursowej zasiedli: Józefa Błajet, Zofia Kozłowska oraz Wiesław Rumel. Zwracając szczególną uwagę na ogólny wyraz artystyczny, technikę wykonania, kompozycję, staranność, stopień trudności czy kultywowanie tradycji ludowej – po burzliwych obradach – zdecydowano, że zwycięzcą zostanie dożynkowy wieniec gminy Żnin. Drugie miejsce zajęła gmina Łabiszyn, zaś trzecie gmina Gąsawa. Pozostałe wieńce doceniono wyróżnieniami.
BARCIN 2025
Wprost ze sceny starosta Zbigniew Jaszczuk ogłosił, że organizatorem dożynek powiatowych i gminnych w przyszłym roku będzie gmina Barcin. Odbędą się one 30 sierpnia 2025 r. – Myślę, że będą tak dobrze zorganizowane, jak w Żninie, a jeśli lepiej to tym bardziej będziemy z tego zadowoleni – zaznaczył włodarz powiatu.
GRATULACJE Z OKAZJI AWANSU GENERALSKIEGO
Uroczystości były także okazją do złożenia gratulacji generałowi brygady Witoldowi Bartoszkowi – dowódcy Pierwszej Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (w jej skład wchodzi 2. Batalion Logistyczny Ziemi Żnińskiej), który 14 sierpnia w Warszawie otrzymał awans na stopień generalski. – Chcielibyśmy życzyć panu wspólnie z burmistrzem, aby ta współpraca ze Żninem i powiatem żnińskim odbywała się, co najmniej tak, jak dotychczas – podkreślił Zbigniew Jaszczuk, życząc Witoldowi Bartoszkowi kolejnych stopni generalskich oraz wszelkiej pomyślności.
Dodajmy, że w uroczystościach dożynkowych w Żninie udział wzięli licznie zaproszeni goście, w tym m.in. posłanka Magdalena Łośko, posłanka Iwona Kozłowska, poseł Paweł Szrot, wicewojewoda Piotr Hemerling, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, burmistrz gminy Mrozy w województwie Mazowieckim Dariusz Jaszczuk, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek czy zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, oddział terenowy w Bydgoszczy Aleksander Nowakowski.
WYSTĘPY, KONCERTY I ZABAWA
Po zakończeniu części oficjalnej, którą zwieńczyło dzielenie chleba pośród przybyłych przez władze gminy Żnin i powiatu, nieodłącznym elementem dożynek była także część rozrywkowa. Gospodarze przygotowali dla mieszkańców powiatu żnińskiego oraz gości wachlarz atrakcji.
W programie wydarzenia nie zabrakło występów lokalnych artystów. Wieczór należał natomiast do dwóch popularnych zespołów – Weekend, wykonującego muzykę z pogranicza gatunków disco polo, dance i elektronicznej muzyki tanecznej oraz Enej – grupy znanej z folkowego, rockowego i punkowego brzmienia z domieszką szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej. Nad jezioro przybyły prawdziwe tłumy. Późnym wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna pod gwiazdami. W trakcie dożynek dostępne były też liczne stoiska promocyjne, handlowe i gastronomiczne oraz strefa dla dzieci.
Justyna Kulpińska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS