A A+ A++

W Zakładzie Karnym w Jaśle szyją maseczki
22 kwietnia 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

*

Cały świat zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa,brakuje środków ochrony osobistej, dlatego ważne jest by włączyć się we wszelkie działania wspomagające ogólnopolską akcję szycia maseczek antywirusowych.

Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Jaśle, przy aktywnym udziale wszystkich funkcjonariuszy, rozpoczęli szycie maseczek ochronnych w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga.

Od pomysłu do realizacji

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wzrasta chęć niesienia pomocy innym.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Jaśle, zawsze chętni do kształtowania postaw obywatelskich, postanowili zaangażować się w szycie maseczek. W codziennej pracy wychowawczej zauważono, że po wstrzymaniu wszelkiej aktywności poza terenem jednostki skazani coraz chętniej sygnalizowali chęć podjęcia działań pozwalających zagospodarować wolny czas, pożytecznie go spędzając. Postanowiono rozpocząć produkcję maseczek ochronnych. Najpierw zorganizowano 7 maszyn do szycia będących w posiadaniu rodzin finkcjonariuszy.W międzyczasie zamówiono materiał do produkcji maseczek, przeszkolono 16 chętnych skazanych, którzy w ramach programu resocjalizacyjnego z zakresu kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych” Pomagać chcemy-maseczki szyjemy” rozpoczęli produkcję.

Trudny początek

Choć pierwsze próby szycia maseczek do najłatwiejszych nie należały, dość szybko udało się wdrożyć skazanych do tej pracy. Funkcjonariusze wszystkich działów zaanażowali się w organizację tego przedsięwzięcia i wszelkie problemy natury technicznej i organizacyjnej zostały szybko rozwiązane.

Dobrze jest się dzielić   

Program mający na celu kształtowanie umiejętności społecznych i poznawczych ma uwrażliwić osadzonych i nauczyć ich działania na rzecz potrzebujących. Nauczenie przydatnych umiejętności i pokazanie jak dobrze jest się dzielić jest głównym zadaniem każdego obywatela w tych trudnych czasach. Tym bardziej chętnie podjęto się czynności szycia maseczek, które mogą ratować ludzkie życie. Świadomość pełnienia ważnej i przydatnej roli w strukturach społecznych powoduje zmniejszenie stopnia prizonizacji wśród osadzonych i przygotowuje ich do właściwego funkcjonowania po odbyciu kary.

„ kiedy zadeklarowałem się, że będę szył maseczki miał to być sposób na „ zabicie” więziennej nudy. Gdy uszyłem pierwszych 20 maseczek zdałem sobie sprawę, że jestem naprawdę potrzebny i mogę komuś swoją pracą pomóc. To ważne co robimy. Może ktoś kiedyś też pomoże mnie lub mojej rodzinie.” –  Slawomir M.

Kontynuujemy rozpoczęte działania

Dotychczas uszyto 750 maseczek na potrzeby funkcjonariuszy, skazanych pracujących na terenie zakładu i opuszczających jednostkę, a także docelowo mogą być sukcesywnie przekazywane potrzebującym. Trwają rozmowy z zainteresowanymi instytucjami, na potrzeby których skazani mogą szyć maseczki. Docelowo planuje się wyprodukowanie 5000 – 10000 maseczek.

T/Zdj.mjr Piotr Chmielewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHanna Zdanowska zablokowała wydatki z miejskiej kasy! Zobacz listę cięć
Następny artykułKoronawirus. Informacje i komunikaty. 22 kwietnia 2020 [RELACJA]