A A+ A++
18:09

Krzysztof Krawczyk nie żyje. Miał 74 lata
Wiadomość o śmierci legandy polskiej piosenki – Krzysztofa Krawczyka – przekazał w poniedziałek na Facebooku jego przyjaciel i menadżer Andrzej Kosmala. Artysta zmarł na covid-19. 

W poniedziałek po południu przyjaciel i menadżer Krzysztofa Krawczyka – Andrzej Kosmala – zamieścił na Facebooku wpis “Zmarł Krzysztof Krawczyk R.I.P.”.
Krzysztof Krawczyk, jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów, urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. 

Zadebiutował w 1963 r. zespole Trubadurzy. Karierę solową rozpoczął dziesięć lat później. W latach 70. wylansował wiele przebojów, m.in. “Jak minął dzień”, “Parostatek”, “Pamiętam Ciebie z tamtych lat”.
Od tamtego czasu występował w wielu krajach Europy i w USA. Nagrał dziesiątki płyt. W 2004 r. wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi. 

23 marca Krawczyk zamieścił na Facebooku komunikat, że trafił do szpitala. “Kochani! Niestety i mnie dopadł COVID. Jestem w szpitalu. Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę! Nie wiem jak będzie z moją Ewą, która jeszcze nie ma wyniku, ale jest na kwarantannie w domu” – napisał artysta. 

W Wielką Sobotę 3 kwietnia Krzysztof Krawczyk napisał na swoim Facebooku, że wrócił do domu ze szpitala. “Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi. Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę, nie dajmy się wirusowi!”. 

17:19

POLSKA
Prof. Gut: osoby chore w czasie świąt mogą opóźniać pójście do lekarza
To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza – powiedział PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Wskazał, że o tym, czy liczba zakażeń spadnie, będzie się można przekonać dopiero w ciągu najbliższych dni.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 9 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 64 osoby chore na COVID-19.
Tydzień temu, w poniedziałek 29 marca, badania potwierdziły 16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło wtedy 48 chorych. Dwa tygodnie temu, 22 marca, było to odpowiednio: 14 578 przypadków zakażenia i 65 zgonów.

“Bardzo bym się cieszył, gdyby rzeczywistość (w związku z liczbą zakażeń – PAP) była taka, jak wychodzi w tej chwili, ponieważ wskazywałoby to, że zaczyna się nam poważny spadek” – powiedział w rozmowie z PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Dodał jednak, że ma obawy, iż może to być spadek “świąteczny”, wynikający z “niechęci do psucia sobie świąt myśleniem o chorobie”.

Dopytywany o to, czy można już spodziewać się mniejszej liczby zakażeń w kolejnych dniach wskazał, że zalecałby ostrożność. “To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza” – wskazał wirusolog.
“Przekonamy się w ciągu najbliższych dwóch dni” – dodał prof. Gut.
Komentując liczbę zgonów, przypomniał, że jest ona “opóźniona o ok. 2-3 tygodnie w stosunku do liczby zachorowań”. “Przy tamtych liczbach zachorowań mamy mniejsze obciążenie, czy też łagodniejszy przebieg choroby. Cały czas wśród osób, które swoje kontakty z COVID-19 zakończyły, przeżywa 97 proc., a ok. 3 proc. umiera i jest to wartość stała od dłuższego czasu” – zaznaczył wirusolog.(PAP)   

10:30

Mamy 9 902 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:  `
– śląskiego (1734), 

– wielkopolskiego (1255), 

– dolnośląskiego (986), 

– małopolskiego (922), 

– mazowieckiego (916), 

– łódzkiego (837), 

– pomorskiego (550), 

– podkarpackiego (495), 

– kujawsko-pomorskiego (376), 

– świętokrzyskiego (376), 

– zachodniopomorskiego (307), 

– lubuskiego (267), 

– lubelskiego (237), 

– opolskiego (237), 

– podlaskiego (127), 

– warmińsko-mazurskiego (127). 

– 153 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 Z powodu #COVID-19 zmarło 19 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 45 osób.   

Liczba zakażonych koronawirusem: 2 448 463/ 55 005 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów. 

10:29

POLSKA
Policjanci za brak maseczki nałożyli w niedzielę 3790 mandatów, skierowali 442 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli 2665 osób. Od początku działań nałożyli ponad 406 tys. takich mandatów – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. 

Rzecznik Policji podał, że funkcjonariusze dotąd przeprowadzili 3,6 mln kontroli mających na celu sprawdzenie, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia związane z pandemią. Jednym z nich jest obowiązek zasłaniania ust i nosa.
Za nieprzestrzeganie tego nakazu policjanci od początku działań nałożyli ponad 406 tys. mandatów, skierowali ponad 58 tys. wniosków o ukaranie do sądu, a 257 tys. osób pouczyli.
 Tylko w niedzielę, jak zaznaczył insp. Ciarka, nałożyli 3790 mandatów, skierowali 442 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli 2665 osób.
W niedzielę skontrolowali ponadto 2015 środków transportu publicznego pod kątem limitu pasażerów i noszenia maseczek, a także 3821 obiektów handlowych oraz 96 miejsc organizacji wesel i 74 miejsca, gdzie organizowane są dyskoteki. “Również tylko wczoraj funkcjonariusze skontrolowali 388 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 756 restauracje i 748 kluby fitness i siłownie” – wskazał rzecznik KGP.
“Cały czas apelujemy o solidarność z chorymi i samodyscyplinę, aby zahamować transmisje wirusa.
Pamiętajmy, że policjanci nie walczą z ludźmi, a z pandemią. Nie chcemy mieć powodów do karania” – podkreślił insp. Ciarka.
Policjanci ponadto od początku działań związanych z pandemią 63 mln razy kontrolowali osoby skierowane na kwarantannę, tylko w niedzielę – 425 065 osób.
“Codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierujemy ok. 20 tys. policjantów” – podał rzecznik KGP. “Niezależnie od tych działań cały czas wykonujemy swoje obowiązki, na które składa się między innymi codziennie ok. 16 tys. interwencji i 15 tys. kontroli uczestników ruchu drogowego” – dodał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoniedziałek Wielkanocy jest kolejnym dniem oktawy wielkanocnej
Następny artykułWykorzystali i zdewastowali