W Wiedniu zaplanowane jest na 2 maja spotkanie międzyreligijne, którego uczestnicy zastanowią się nie tylko nad zakończeniem wojny w Ukrainie, ale również nad kolejnymi krokami w kierunku stabilnego ładu pokojowego.
„W tym dążeniu do pokojowego ładu powinny mieć swój istotny wkład również religie”, stwierdzili organizatorzy wydarzenia – Coalition of Faith-Based Organizations (CFBO), koalicja organizacji o korzeniach chrześcijańskich. „Ukrainie potrzebny jest nowy, stabilny ład pokojowy, aby po wojnie nie nastąpił czas przed wojną”, uważa przewodniczący CFBO, Elmar Kühn. Podkreślił, że należy też pamiętać o żyjących w Ukrainie mniejszościach religijnych, jak aktywna żydowska gmina wyznaniowa, czy około dwa miliony muzułmanów.
„Warunkiem takiej nowej struktury pokojowej jest oczywiści pojednanie i zaufanie. Nie da się ich narzucić z góry, ale muszą powstać w sercach ludzi”, stwierdził Kühn. Dodał, że tu właśnie powinny przejąć inicjatywę religie, gdyż „bez nich nie można zbudować przyszłości”.
Uczestnikami dyskusji będą ks. Taras Chagala, proboszcz ukraińskiego Kościoła katolickiego w Wiedniu, serbsko-prawosławny biskup Austrii Andrzej (Cilerdziś), rabin wspólnoty żydowskiej Szlomo Hofmeister, posłanka do parlamentu Gudrun Kugler, ekspert ONZ Afsar Rathor oraz imam Džemal Šibljaković z Islamskiej Wspólnoty Wyznaniowej w Austrii.
Coalition of Faith-Based Organizations ukonstytuowała się w październiku 2019 roku jako stowarzyszenie międzyreligijne. Jego celem jest wkład na rzecz wychowania do pokoju oraz przeciwko korupcji. Organizacja pragnie blisko współpracować z mającym swoją siedzibę w Wiedniu instytucjami oenzetowskimi, wnosząc wartości religijne w ich aktywność.
W szerokim zarządzie CFBO są przedstawiciele licznych Kościołów i religii obecnych w Austrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS