A A+ A++

Dwa lata po podpisaniu Deklaracji LGBT+ w Warszawie pojawi się hostel dla osób LGBT+, które są w kryzysie bezdomności. Warszawski ratusz właśnie ogłosił konkurs na utworzenie placówki.

23 lutego br. stołeczny ratusz ogłosił konkurs na organizację „całodobowego schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+ w formie wspomaganych mieszkań treningowych” na terenie Warszawy. Jak podaje Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, jest efekt ponad dwuletnich rozmów organizacji społecznych działających na rzecz społeczności LGBT+ oraz realizacja pierwszego punktu Warszawskiej Deklaracji LGBT+, która została podpisana 18 lutego 2019 roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Czym dokładnie będzie hostel interwencyjny dla osób LGBT+? Placówka ma być bowiem bezpiecznym schronieniem dla tych, którzy nie mają go w domu i nie znajdą go w innych placówkach pomocowych. Jak bowiem zauważa Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, podobnie jak inne grupy narażone na przemoc z powodu uprzedzeń, osoby LGBT+ potrzebują miejsca, w którym przede wszystkim mogą czuć się bezpiecznie, zaś ośrodki pomocowe nie zawsze mogą taką przestrzeń zaoferować. 

– Jako przystań dla osób LGBT+, które uciekły przed przemocą miejsce to zaoferuje pomoc psychologiczną i prawną doświadczonych specjalistek i specjalistów. Ważny będzie też kontakt z innymi osobami LGBT+, które znajdują się w podobnej sytuacji. Wspólnota doświadczeń jest niezwykle ważna w budowaniu poczucia zaufania i bezpieczeństwa. W dalszej kolejności personel placówki pomoże klientom wrócić do samodzielnego życia – wyjaśnia Sobecki.

Podobne miejsca istnieją już w Krakowie oraz Poznaniu. 

PS

7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W związku z tym Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zainicjowała kampanię pod hasłem „LGBT+ja”, zachęcającą nastolatki do okazywania sojusznictwa i wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.

PS2

W ubiegłym roku Zalando zainicjowało kampanię ukazującą problemy społeczności LGBT+ wywołane skalą homofobii w Polsce. Celem projektu „Historie ukryte w ubraniach” było pokazanie prawdziwych historii osób LGBT+, które stały się ofiarami przemocy z uwagi na swoją orientację seksualną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Cantalamessa o doświadczeniu chrztu w Duchu
Następny artykułBoomBit dokona odpisów aktualizujących nakłady na prace rozwojowe w wys. 6,3 mln zł