Rada Miasta Torunia przyjęła Program Oddziaływań Korekcyjno-Edukacyjnych dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie dla Miasta Torunia na lata 2021-2023. Stosowny projekt uchwały radni przyjęli podczas 28. sesji, który odbyła się w dniu 18 marca 2021 r.
Program jest kontynuacją działań przyjętych w programie na latach 2016 -2020. Jego założeniem jest wskazanie działań mających na celu powstrzymanie sprawców przemocy w rodzinie przed dalszym jej stosowaniem oraz zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinach na terenie Torunia. Nacisk jest tu położony na rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie, rozwijanie umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez użycia przemocy, uznanie przez osobę stosującą przemoc swojej odpowiedzialności oraz zdobycie umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy. W ramach programu osoby stosujące przemoc kierowane są do udziału w zajęciach, m.in. postanowieniami sądu, skierowaniami kuratorów sądowych, ale także mogą zgłaszać się indywidualnie.
Realizatorem Programu jest Gmina Miasta Toruń, poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu. Realizacja Programu będzie wspierana przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Rozwiązywania Problemów Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, którego zadaniem jest integrowanie i koordynowanie działań specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym również podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie oraz inicjowanie działań w stosunJcu do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu po trzy godziny zegarowe każde. Podczas spotkań indywidualnych trener przeprowadzi wstępną diagnozę cech osobistych uczestników istotnych w pracy korekcyjnej. Formami pracy na zajęciach grupowych będą miniwykłady przekazane w dostępny sposób wpływające na wzrost świadomości, praca analityczna dotycząca własnych zachowań, praca warsztatowa w formie treningów i praktycznych ćwiczeń. Przewiduje się objąć programem jednorazowo grupę dziesięcioosobową. Osoby kończące udział w zajęciach otrzymają stosowne zaświadczenia.
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie są integralnym elementem kompleksowych działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Środki finansowe na realizację programu przyznawane są corocznie z budżetu państwa, na wniosek, decyzjami Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. W 2020 roku kwota ta wynosiła 8 460 złotych.
Fot. Sławomir Kowalski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS