A A+ A++

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 76,61 USD, wyżej o 1,94 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 77,40 USD za baryłkę, wyżej o 0,31 proc.

Negocjacje dostawców ropy z sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości produkcji w najbliższych tygodniach miały być wznowione w poniedziałek po tym, jak prowadzone w ub. tygodniu rozmowy zakończyły się impasem. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie godzą się na to, jak mierzyć cięcia produkcji, a to spowodowało, że nie przeszła wstępna propozycja zwiększenia podaży ropy przez OPEC+ i zaostrzyła się publiczna sprzeczka pomiędzy sojusznikami Arabii Saudyjskiej a ZEA.

Brak porozumienia w ramach OPEC+ oznacza, że obecne limity produkcji ropy zostaną też utrzymane w sierpniu, o ile nie zostaną do tego czasu wznowione negocjacje krajów sojuszu. Na razie sytuacja jest “płynna” i rozmowy OPEC+ mogą zostać wznowione jeszcze w wystarczającym terminie, aby zwiększyć produkcję ropy w przyszłym miesiącu. Jednak ostatnie załamanie rozmów w ramach sojuszu zaszkodziło jego wizerunkowi i wywołało widmo powtórki destrukcyjnej wojny cenowej, prowadzonej w 2020 r. przez kartel OPEC i Rosję.

“Teoretycznie, jeśli grupa utrzyma produkcję ropy na niezmienionym poziomie w sierpniu, powinno to być dobre dla rynków paliw” – ocenia Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV. “Ale jakie może być prawdopodobieństwo, że OPEC+ utrzyma obecny poziom dostaw? Myślę, że niewielkie” – dodaje Patterson.

Reklama / Fot. Karsun Designs / Flickr

Analitycy zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich miesięcy sytuacja na rynkach ropy znacznie zacieśniła się w związku z silnym odbiciem popytu na paliwa w Stanach Zjednoczonych, Chinach i niektórych krajach zachodniej Europy. Wpłynęło to na zniwelowanie nagromadzonych podczas pandemii zapasów ropy.

Międzynarodowa Agencja Energii ponaglała ub. miesiącu producentów ropy z OPEC+ o utrzymanie równowagi na rynkach paliw, ponieważ światowy popyt na ropę przyspieszył do poziomu sprzed pandemii.


PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkye – Wyspa Mgieł, whisky i tajemniczych skał
Następny artykułTopola Mała ponownie na podium!