VAT na produkty dla dzieci często spędza sen z oczu rodzicom, wiedząc, że przez niego, zamiast 10 paczek pampersów mogą kupić zaledwie 9. Z powodu inflacji poszczególne stany USA zaczynają rezygnować z pobierania podatku na pieluchy. Czy nie pora, by zrobić tak w Polsce?
W lipcu br. o decyzji dotyczącej zniesienia podatku od pieluch, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych poinformował gubernatorka stanu Nowy Jork Kathy Hochul. Wcześniej podobne postanowienia podjął stan Kolorado i Iowa – VAT na pieluchy zostanie zlikwidowany w 2023 roku. Z kolej na Florydzie, w Maryland i Luizjanie pobieranie podatku zawieszono w lipcu 2022 r.
Jak podaje NBC News, powołując się na badania firmy NielsenIQ, średni koszt pieluch w lipcu br. wzrósł o 13 proc. w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku, a średnia cena produktów do pielęgnacji intymnej dla kobiet poszła w tym samym czasie do góry o 10 proc. (więcej na temat rosnących cen w Stanach Zjednoczonych przeczytać można w artykule Krzysztofa Kolanego pt. “Amerykańska inflacja nagle się zatrzymała. Czy już minęliśmy jej szczyt?“).
Jak jest nad Wisłą?
W Polsce w zależności od rodzaju kupowanego artykułu do ceny doliczane jest 8 proc. lub 5 proc. Nie jest to jednak powszechna praktyka w Europie. M.in. w Wielkiej Brytanii rodzice w ogóle nie płacą VAT-u za produkty dziecięce.
W ostatnich latach miało u nas miejsce obniżenie stawki VAT na produkty dla niemowląt i dzieci z 8 proc. do 5 proc. W tej kategorii artykułów znalazła się:
Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.
Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
- żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci,
- smoczki,
- pieluszki,
- foteliki samochodowe.
Nowa matryca podatku od towarów i usług weszła w życie 1 kwietnia 2020 r. Obniżka dotyczyła również innych produktów – artykułów higienicznych (podpasek, tamponów higienicznych, pieluch). I w ich przypadku stawka została zmniejszona z 8 proc. do 5 proc.
WEEKEND RODZICIELSKI
Polecamy inne teksty z wydania weekendowego:
Niższej stawki podatku od towarów i usług doczekały się także książki i audiobooki, w tym te dla dzieci. W tym przypadku nowa obniżona stawka VAT w wysokości 5 proc. obowiązuje od 1 listopada 2019 r.
Dla porównania w Wielkiej Brytanii produkty dla dzieci m.in. odzież, buty, pieluchy, zabawki oraz książki objęte są stawką 0 proc. VAT. Podobnie wygląda sytuacja w Kanadzie, gdzie z podatku zwolnione są m.in. pieluchy.
Najniższy VAT na foteliki w Polsce
Co ciekawe, Polska jest jednym z dwóch państw, w których VAT na foteliki samochodowe dla dzieci jest najniższy w Unii Europejskiej. Podatek wynosi 5 proc., drugim krajem UE z taką samą stawką jest Cypr. Nieco wyższy, 6-procentowy VAT na foteliki obwiązuje w Portugalii.
DF
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS